„Nařídil jsem popravy poté, co jsem pečlivě zvážil všechny případy,“ uvedl ministr spravedlnosti Sadakazu Tanigaki a dodal: „Byly to mimořádně kruté činy, kdy bylo obětem odepřeno právo na krásný život z velmi sobeckých důvodů."

Popraven byl 44letý Kaoru Kobajaši, který zavraždil sedmiletou dívku, 62letý Keiki Muto, který v roce 2002 zabil pro peníze majitele baru, a 29letý Masahiro Kanagava, který v roce 2008 před tokijským obchodem zabil jednoho člověka a sedm dalších zranil. Vjel s dodávkou do davu nakupujících a začal lidi bodat. Svůj čin předem avizoval na internetu. [celá zpráva]

Video

Zatčení Masahira Kanagavy v červnu 2008

Japonsko je spolu s USA jedinou vyspělou zemí, kde se uplatňuje absolutní trest. V jeho celách smrti v současné době čeká na vykonání rozsudku 134 odsouzených. Je mezi nimi i Šoho Asahara, který naplánoval útoky sarinem v japonském metru.

Kvůli trestu smrti kritizují zemi vycházejícího slunce ochránci lidských práv, Amnesty International čtvrteční popravy odsoudila. Podle průzkumu z roku 2011 ale 80 procent Japonců trest smrti podporuje.

V Japonsku je tradicí popravovat více odsouzených v jednom dni. Jména se předem nezveřejňují.