Popravy mají začít, jakmile budou k dispozici smrtící injekce. V pěti věznicích kvůli tomu vznikly speciální místnosti a vycvičen už byl i personál. Na vykonání rozsudku smrti čeká 532 odsouzených.

Vietnam přestal v roce 2011 využívat popravčí čety kvůli obavě, že to může traumatizovat jejich členy. Navíc to bylo nákladné. Přesto zvažoval i variantu, že by se k popravčím četám dočasně vrátil.

I když Hanoj neuvedla, jaká látka jí chybí, zřejmě půjde o barbiturát. S podobnými problémy se potýkaly v posledních letech i Spojené státy, které nakonec ve smrtících injekcích barbiturát thiopental sodný nahradily pentobarbitalem. [celá zpráva]

Evropští výrobci thiopental odmítly do USA dodávat. USA ho získaly z Indie i bombajský výrobce ale později odmítl látku do Spojených států posílat. Proto začal být nahrazován veterinárním pentobarbitalem. [celá zpráva]

Thiopental odsouzeného uspí, teprve pak začnou účinkovat zbylé dvě složky způsobující ochrnutí svalů a srdeční zástavu.

Barbituráty se v minulém století využívaly při léčení nespavosti, v anestesiologii a při léčení epilepsie. Postupně byly nahrazeny jinými léky. Nyní se používají především ve veterinární medicíně.