"Velmi nás bolí to, co se stalo. Doufáme, že přispěním do fondu na památku podpoříme rodinu v této těžké době," řekl Rhys Holleran ze společnosti Austereo.

Stanice 2Day FM rozhovor odvysílala v přesvědčení, že jde o vydařený žert. Následná smrt Saldanhaové všechny zaskočila. V úterý stanice oznámila, že chce všechny své letošní příjmy, tedy nejméně 500 000 australských dolarů, převést na fond určený rodině Saldanhaové.

Video

Emotivní rozhovor s moderátory australského rádia

Kauza může skončit u soudu

V Austrálii se řeší, zda rozhlasová stanice neporušila zákon, když si předem nevyžádala souhlas s účastníky telefonátu k jeho zveřejnění. Společnost Southern Cross Austereo, které 2Day FM patří, tvrdí, že se rozhlas pokoušel před odvysíláním žertu s nemocnicí několikrát spojit, ale marně. Za odvysílání soukromého rozhovoru bez vědomí účastníků může být zahájeno soudní stíhání.

Podle profesorky práv Barbary McDonaldové z univerzity v Sydney není jasné, kdo konkrétně rozhodl o tom, že bude rozhovor odvysílán. Oba moderátoři zapojení do pořadu tvrdí, že rozhodnutí padlo mezi jejich nadřízenými. McDonaldová řekla, že to, že se stanice snažila dovolat nemocnici, svědčí o tom, že o povinnosti dohodnout se před odvysíláním věděla. "Rozhodli se vysílat, i když neměli povolení," řekla.

Video

Snažili jsme se nemocnici kontaktovat, tvrdí šéf rádia

V Novém Jižním Walesu, kde 2Day FM působí, se porušení zásady mít povolení účastníků soukromého rozhovoru před jeho zveřejněním trestá až pětiletým vězením a pokutou 55 000 australských dolarů (1,1 miliónu korun). S povinností získat souhlas počítají také předpisy pro provozování soukromých rozhlasových stanic.

Šestačtyřicetiletá Saldanhaová má dvě děti a pohřbena má být v Indii, odkud rodina do Británie přijela před devíti lety. V úterý by měl být zveřejněn výsledek pitvy, která určí příčinu smrti. V Británii se hovoří o sebevraždě.

Video

Moderátorka se vydávala za britskou královnu, personál nemocnice jí sdělil informace o těhotné Kate