„Když jsem ho poprvé uviděl, okamžitě jsem věděl, že je to něco nového a odlišného, jen jsem nevěděl, jak velký biologický význam to má,“ přírodovědec John Hart, který na objevu podílel a informoval o něm v časopisu Plosone. „Nikdy jsme nečekali, že tam najdeme nové druhy,“ řekl k výpravě do Konga. Ale Lomanská pánev je velmi rozsáhlá oblast jen málo prozkoumaná biology.

Cercopithecus lomamiensis,

Cercopithecus lomamiensis,

FOTO: Plosone.org/ M. Emetshu

Když se skupina přírodovědců zastavila v roce 2007 v Opale, což je nejbližší osada u pralesa, u místní pošty uviděla přivázanou podivnou opici. Patřila dceři ředitele místní školy Georgettě. Starala se o ni, protože její matku zabil lovec.

Ředitel školy řekl, že je to lesula, kterou místní lovci znají.

Lesula, která patří mezi kočkodany, má obličej do jisté míry podobný lidskému s velkýma očima a růžovou barvou kůže. Americká média hned začala vtipkovat, že se podobá Georgi Bushovi, nebo také Ježíši Kristovi na fresce ze Zaragozy, kterou se neúspěšně pokoušela zrestaurovat amatérka Elias Martinezová.[celá zpráva]

Freska před a po zásahu aktivní seniorky

Freska před a po zásahu aktivní seniorky

FOTO: fotobanka Profimedia

Že jde o nový druh, prokázal test DNA. Žije v oblasti o rozloze 17 000 čtverečných kilometrů mezi konžskými řekami Lomani a Tshuapa. Částečně se pohybuje po stromech. Ohrožují ji ale místní lovci, kteří ji loví kvůli masu.