"Infiltrace teroristů do Kábulu a dalších provincií je selhání zpravodajských služeb pracujících pro nás a zejména pro NATO, které by mělo být vážně vyšetřeno," řekl Karzáí AFP.

Americká strana obvinění odmítla. Mluvčí Pentagonu George Little trval na tom, že o selhání západních zpravodajců nešlo. "Pokud jsme posuzováni na základě kritéria, že musíme vždycky přesně vědět, kdy a kde se odehraje každý jednotlivý útok ozbrojenců, pak je to velmi nefér," řekl Little. "Tohle je válečná zóna," dodal.

Některé aspekty útoku ukazují, že bezpečnost v Kábulu není dostatečná. Vzbouřencům se v rozestavěné a opuštěné budově podařilo ukrýt velké množství zbraní a munice. Do chráněného centra města se dostalo značné množství vzbouřenců, kteří byli schopni se snadno domlouvat.

Výbuch v budově, kde se ukryli vzbouřenci.

Výbuch v budově, kde se ukryli vzbouřenci.

FOTO: Omar Sobhani, Reuters

Afghánští vojáci se vrhají do útoku v Kábulu.

Afghánští vojáci se vrhají do útoku v Kábulu.

FOTO: ČTK/AP

Podobně tomu bylo i při předchozích akcích, jako byl koncem léta útok na centrum v Kábulu. [celá zpráva]

Tentokrát boje v Kábulu trvaly 18 hodin až do pondělního rána. Kromě hlavního města byly útoky podniknuty v provinciích Nangarhár, Lógar a Paktija. [celá zpráva]

V bojích padlo 47 lídí - 36 radikálů, osm příslušníků afghánských ozbrojených sil a tři civilisté.

Afghánský voják odnáší zraněného kolegu.

Afghánský voják odnáší zraněného kolegu.

FOTO: ČTK/AP

Afghánští policisté u budovy, kde se opevnili vzbouřenci.

Afghánští policisté u budovy, kde se opevnili vzbouřenci.

FOTO: ČTK/AP

Tálibán oznámil, že útoky jsou začátkem jarní ofenzívy. Kábulský útok je ovšem připisován velmi dobře organizované síti Hakkání, které stála za podobnými útoky i loni. [celá zpráva]