Přírodní zázraky měly provázet historické chvíle už v minulosti. Tak třeba na Kimovy šedesátiny mělo na Pektusanu napadnout přes 60 centimetrů sněhu a na obloze nedaleko hory se objevily světelné kruhy a zvláštní mrak ve tvaru květiny kimčongilie. Přitom podle západních a ruských pramenů se Kim Čong-il pod uctívanou horou ani nenarodil. Jeho rodiště bylo na Dálném východě, tvrdí.

Vůdcův skon podle státních médií příroda oplakala. S úmrtím udeřila na Pektusan sněhová bouře, která stejně tak náhle jako začala, i skončila v úterý za úsvitu, načež se na skále objevil nápis: „Hora Pektusan, posvátná hora revoluce. Kim Čong-il“. Vzkaz zářil do dáli a zmizel se západem slunce, uvedla agentura KCNA. Na jezeře pod posvátným vrcholem zase praskaly hlasitě ledy.

Dokonce i jeřáb mandžuský – symbol štěstí a věrnosti - zaujal u sochy Kimova otce a zakladatele „dynastie“ Kim Ir-sena ve městě Hamhung na severu tesknou pozici. „I jeřáb smutnil kvůli odchodu Kim Čong-ila, syna nebes, když se snesl v mrtvolném chladu noci,“ uvedla KCNA.