Vzhledem k věku obžalovaných je to poslední šance dosáhnout spravedlnosti. Tři nejvyšší dosud žijící činitelé totalitního maoistického režimu jsou obviněni z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. I tak ale hrozí, že mohou zemřít v průběhu procesu, takže by verdikt nebyl vynesen. Zvažuje se proto rozdělení žalob do více, aby byl verdikt vynesen alespoň v jednom bodě.

Zatím jediným odsouzeným byl šéf věznice Tuol Sieng Kaing Guek Eav známý jako Soudruh Duch. Loni dostal trest 35 let vězení. [celá zpráva]

Ideolog Rudých Khmérů Nuon Chea zvaný bratr číslo dvě

Ideolog Rudých Khmérů Nuon Chea zvaný Bratr číslo dvě

FOTO: Mark Peters, Reuters

Mezi souzenými chybí bývalá ministryně sociálních věcí, Saryho manželka Ieng Thirith. Soud minulý týden nařídil její propuštění, protože trpí demencí. Žalobci se však proti tomu odvolali a obviněná musí zatím zůstat ve vazbě.

Rudí Khmérové vládli v letech 1975 až 1979. Zaváděli rovnostářský maoistický zemědělský komunismus.

Žalobci uvedli, že strádání obyvatel Kambodži bylo absolutní.

Soudnímu jednání přihlížely stovky lidí včetně mnichů a studentů. Byl mezi nimi i 75letý rolník Sao Kuon, který za vlády polpotovců přišel o jedenáct příbuzných. "Cítím se šťastný. Přišel jsem sem, protože sem chtěl slyšet, jak se to mohlo stát," řekl AFP.