Hlavní obsah

V Kambodži odsoudili brutálního šéfa věznice na 35 let

U mezinárodního soudního tribunálu v kambodžské metropoli Phnompenhu byl odsouzen na 35 let do vězení bývalý vysoký představitel režimu Rudých Khmérů. Odsouzen byl velitel neblaze proslulé kambodžské věznice S-21 Kang Kek Ieu, známý jako Duch (čteno dyš). Soudce ho označil za válečného zločince.

V Kambodži odsoudili brutálního šéfa věznice na 35 let

Sedmašedesátiletý muž si odsedí 30 let, protože soud zároveň shledal, že byl armádou pět let nezákonně zadržován.

Duch byl shledán vinným z účasti na vraždách a mučení a ze zločinů proti lidskosti.

Za vlády Rudých Khmerů bylo Kambodži v druhé polovině 70. let minulého století zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 miliónu lidí.

Duch vinu přiznal a omluvil se, hájil se tím, že nebyl vysokým představitelem režimu. Ve věznici Toul Sleng (S-21), kterou vedl, bylo vězněno 16 000 lidí označených jako nepřátelé státu, 12 000 z nich tam zemřelo, většinou na následky mučení nebo hlady. Jen tři přeživší jsou dosud naživu.

Soudce Nil Nonn řekl, že bývalý učitel matematiky Duch je válečný zločinec. Nejsou prý ale k dispozici dostatečné důkazy o tom, že Duch sám mučil své oběti.  "Zkoušel jsem přežít ze dne na den a tohle se stalo. Ano. Můžete říci, že jsem zbabělec," uvedl podle BBC při své listopadové obhajobě, kdy uváděl, že jen plnil rozkazy a nevzepřel se jim.

Duch byl první představitel režimu Rudých Khmérů, o němž rozhodoval tribunál OSN pro Kambodžu, ustavený k trestnímu stíhání bývalých exponentů maoistického režimu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků