Thajsko zažívá jedny z nejhorších záplav za několik dekád. Mimořádné silné monzunové deště od července zvedaly vodu řek. V zemi si povodně už vyžádaly 320 obětí.

Severní předměstí Bangkoku je už pod vodou. Centrum města ale chrání protipovodňové bariéry, posílené tisícovkami pytlů s pískem. Ty však už nebudu schopné vzdorovat dalším přívalům vody. Situaci zhoršují vysoké přílivy, které ženou vodu od moře proti proudu řeky.

„Voda přichází ze všech směrů a nemůžeme ji zvládnout, protože je jí moc,“ řekla premiérka a dodala: „Problém je obrovský. Je to národní krize, a proto doufám, že budou spolupracovat všichni."

Premiérka řekla, že se rozhoduje, které části města budou zaplaveny a které budou uchráněny. Pod vodou se zřejmě ocitne východ. Už ve středu úřady vyzvaly obyvatele níže položených částí města, aby přenesli své věci na vyšší místa.

Thasjký voják u bariér z pytlů s pískem

Thajský voják u bariér z pytlů s pískem

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

„Nemůže vodu zadržovat navěky,“ řekla Šinavatrová. „Potřebujeme oblasti, kam může být voda odvedena, aby se dostala do moře."

Povodně zasáhly třetinu rozlohy země. Postihly devět miliónů lidí a muselo být zavřeno na tisíc továren.

Buddhističtí mniši plní pytel s pískem na předměstí Bangkoku, aby ochránili svůj chrám.

Buddhističtí mniši plní pytel s pískem na předměstí Bangkoku, aby ochránili svůj chrám.

FOTO: Damir Sagolj, Reuters

Šinavatrová, která nastoupila do funkce v létě, čelí tvrdé kritice, že rozhoduje pomalu a není schopna poskytnout včas pravdivé informace. Je politicky nezkušená. Do politiky ji letos vyslal její starší bratr, který byl svržen při puči a čelil obvinění z korupce, takže sám kandidovat nemůže. [celá zpráva]