Na jihu Soulu byly pod bahnem pohřbeny desítky domů, když se valilo bláto a voda z hory Umjon. Jen tato tragédie si vyžádala 15 lidských životů.

Už v úterý zahynulo nejméně 13 lidí v penziónu v Čchunčchonu východně od metropole, kde se také utrhl po prudkých deštích svah. [celá zpráva]

Jihokorejští vojáci zasahují v Soulu v obalsti sesuvu půdy .

Jihokorejští vojáci zasahují v Soulu v oblasti sesuvu půdy .

FOTO: Truth Leem, Reuters

Nejsilnější deště, které země zažila za více než 100 let, připravily podle agentury AP téměř 5000 lidí o střechu nad hlavou, zaplavily na 1400 budova a přerušily dodávky elektřiny do více než 125 000 domácností. Škody se odhadují na stamilióny dolarů.

Práci tisícům záchranářů a vojáků komplikují nášlapné miny. Voda je odplavila ze skladu, kam byly uloženy po vyzvednutí ze země mezi lety 1999 a 2006. Jde o miny z dob korejské války. Většinu se jich podařilo zajistit, ale po deseti se pátrá. Sklad se zřítil pod tlakem sesunuté půdy a voda pak odnesla munici i miny.

Jihokorejští vojáci zasahují v Soulu u domu, který poškodil sesuv půdy.

Jihokorejští vojáci zasahují v Soulu u domu, který poškodil sesuv půdy.

FOTO: Truth Leem, Reuters

„Šance, že se miny podaří spatřit, je malá,“ uvedl představitel armády a dodal, že vojsko je připraveno na všechny eventuality. Podle armády nepředstavují miny velké nebezpečí, protože jsou v dřevěných bednách a byly z nich odšroubovány roznětky.

Více vody v Soulu napršelo jen v roce 1907. Srážky jsou nicméně patnáctkrát větší, než je v tuto dobu obvyklé.