Znásilnění Mukhtar Maiové na příkaz rady její hinduistické vesnice v provincii Paňdžáb se událo v roce 2002. Byl to trest za vztah jejího 13letého bratra s ženou z vyšší kasty. Žena se rozhodla o svém příkoří promluvit a případ vyvolal protesty v celém světě. Úřady následně obvinily čtrnáct mužů.

Soud nižší instance ale hned osm z nich obvinění zprostil. V roce 2005 pak odvolací soud osvobodil dalších pět z šesti zbývajících obviněných s tím, že výpověď svědkyně je v rozporu s tvrzením žaloby. Nejvyšší soud ve čtvrtek tento verdikt potvrdil. Šestý muž má ovšem zůstat do konce života za mřížemi.

Maiová uvedla, že o přehodnocení znovu žádat nebude, verdikt ji ale pobouřil. „Mám strach, že se těch třináct lidí vrátí do mé vesnice a ublíží mně a mojí rodině. Ztratila jsem důvěru v soudy a svůj případ ponechávám už jen Božímu soudu. Jsem si jistá, že Bůh ty, kteří mě obtěžovali, potrestá,“ řekla žena, která teď ve vesnici Meerwala vede školu.

AP upozornila, že v Pákistánu bývá nakonec odsouzena jen malá část obviněných. Z části je tomu proto, že policisté, žalobci a soudci nejsou dostatečně vybaveni a připraveni a nechají se korumpovat bohatými a mocnými. Spousta lidí se obrací na vesnické rady, které rozhodují podle kmenových zvyků. Bití nebo zabití ženy nebývá jejich výjimečným rozsudkem.