Celkově tak elektrárnou otřásly už čtyři výbuchy. Z místa se šíří radiace. Premiér Naoto Kan vyzval Japonce žijící do 30 kilometrů od elektrárny, aby z preventivních důvodů nevycházeli z domu.

 

Existuje nebezpečí dalšího úniku. premiér Kan

 

Francouzská ambasáda v Tokiu vydala varování, že by nízká úroveň radiace mohla zasáhnout i japonskou metropoli. Během úterý se totiž otočil vítr a nyní fouká ze severu, směrem od Fukušimy k Tokiu.

Vláda evakuuje obyvatele z okruhu 20 kilometrů od elektrárny.

Vláda evakuuje obyvatele z okruhu 20 kilometrů od elektrárny.

FOTO: fotobanka Profimedia

Nebezpečná radiace

Mluvčí vlády Jukio Edano varoval, že radioaktivita, která unikla z reaktorů 2 a 4, je velmi nebezpečná. "Mluvíme tu o úrovních, které mohou ohrozit lidské zdraví," řekl. Edano však zdůraznil, že s rostoucí vzdáleností od elektrárny je úroveň radiace nižší.

FOTO: ČTK

"Existuje nebezpečí dalšího radioaktivního úniku," varoval však premiér Kan. Provozovatel elektrárny, tokijská společnost Electric Power uvedla, že míra ozáření za hodinu je v okolí elektrárny osmkrát vyšší než horní povolená hranice pro celý rok.

Vrtulníky americké armády zaznamenaly radiaci téměř sto kilometrů od místa. Odborníci pro deník The New York Times navíc upozornili, že vypouštění radioaktivní páry z poškozených reaktorů může trvat týdny i měsíce.

Video

Expirované video

Poškozená jaderná elektrárna Fukušima

V elektrárně poškozené pátečním zemětřesením a následnou vlnou tsunami došlo už v uplynulých dnech ke dvěma explozím vodíku v budovách reaktorů 1 a 3. Po úterním výbuchu v reaktoru 2 uniklo podle japonské vlády omezené množství radioaktivity. Část zaměstnanců elektrárny byla z preventivních důvodů evakuována, asi 50 jich tam ale zůstává.

Video

Expirované video

Obchody v Japonsku jsou prázdné, u benzínek se tvoří kolony.

Jaderná elektrárna Fukušima vlevo na snímku z roku 2009 a vpravo během požáru po jednom z výbuchů.

Jaderná elektrárna Fukušima vlevo na snímku z roku 2009 a vpravo během požáru po jednom z výbuchů.

FOTO: ČTK

Problémy ve Fukušimě způsobila vlna tsunami vyvolaná zemětřesením o síle téměř devět stupňů Richterovy škály. Ničivá vlna vyřadila z provozu chladicí systém elektrárny. Reaktory se proto začaly přehřívat a technici se je snaží chladit mořskou vodou.
Japonsko čelí nejen jaderné, humanitární, ale i ekonomické krizi. Japonské akcie se propadly o více než deset procent a podle odborníků oslovených agenturou Reuters přijde obnova oblastí na nejméně 180 miliard dolarů (3,1 biliónu korun).

Video

Expirované video

Výbuch v jaderné elektrárně v Japonsku