Nyní poprvé ale vláda zveřejnila, jaké dopady mají sebevraždy na ekonomiku Japonska. Studie uvádí, že 26 500 lidí ve věku od 15 do 69, kteří si v roce 2009 vzali život, mohlo vydělat celkem 1,9 biliónu jenů (437 miliard korun).

Japonský premiér Naoto Kan uvedl, že vysoký počet sebevražd v zemi ukazuje na nedostatky ve společnosti, kde lidé strádají ekonomicky i citově. Zmínil, že loni k tomu přispěla i ekonomická krize. „Existuje mnoho příčin sebevražd. Snížení jejich počtu je jednou z cest, jak vybudovat společnost s minimální úrovní nespokojenosti.“

Vysoký počet sebevražd přestavuje v Japonsku dlouhodobý problém. „Skutečnost, že počet sebevražd přesáhl 30 000 každý rok v poslední dekádě, ukazuje, že se tomuto problému musí věnovat celý národ,“ sdělilo ministerstvo zdraví a práce.

„Doufáme, že studie povede k posílení prevence,“ dodal úřad s tím, že od pátku poběží v televizi spot s ligovým fotbalistou upozorňujícím na tento problém.

Základní potíží je, že starší Japonci vnímají duševní nemoc jako stigma a nejdou se s ní léčit. Zatímco v USA a v Evropě se využívá psychoterapie a psychoanalýza, japonští lékaři sahají jen k medikaci jako k jedinému řešení, píše BBC.