"V uhelném dole je vysoká koncentrace plynu. Záchranáři bojují proti vodě, ale ohrožuje je i jedovatý plyn," řekl novinářům Liou Te-čeng z úřadu bezpečnosti práce čínské provincie Šan-si. Právě tady je důl patřící společnosti Huajin Coking Coal, která tu těží uhlí v oblasti zabírající 180 kilometrů čtverečních.

Záchranáři míří do dolu

Záchranáři míří do dolu

FOTO: Reuters

Šance na záchranu je malá, od neděle se nepodařilo se zatopenými horníky, kteří uvízli v kilometrové hloubce, navázat spojení. Z 261 horníků, kteří byli v tu chvíli v dole, se podařilo uniknout 108. Do dolu proniklo 140 000 kubíků vody.

Horníci navíc v úterý obvinili vedení společnosti, že hazardovalo s jejich životy, protože už ve čtvrtek firmu informovali, že do dolu prosakuje voda. "Řekli to vedení, ale nic se nedělo," sdělil 48letý Jang Šeng-chcaj. „Nic neudělali. Nevím proč.“

Policisté odtahují jednoho z příbuzných

Policisté odtahují jednoho z příbuzných

FOTO: Reuters

Průsak vody byl přitom tak silný, že horníci žádali o pumpy, aby se voda odčerpala, píše AP.

Příbuzní si navíc stěžují, že záchranné práce postupují extrémně pomalu. Ze 120 metrů dlouhého kanálu, jímž by se měla odvést voda, bylo vykopáno jen dvacet metrů. Vázne i kopání 300 metrů dlouhé šachty, která by vedla přímo k uvězněným horníků. Neví se, kde s ní začít.

Zoufalí příbuzní uvězněných horníků

Zoufalí příbuzní uvězněných horníků

FOTO: Reuters

Podle expertů se zřejmě při těžbě dostali k nějaké staré zaplavené šachtě. Z té se voda dostala do dolu. V oblasti se uhlí těží velmi dlouho.