"Na lodi o výtlaku 1500 tun se 104 osobami na palubě se nejprve ozvala exploze. Po ní se začalo plavidlo okolo 21:45 místního času (13:45 SELČ) potápět u ostrova Baengnyeon, nedaleko západního pobřeží Severní Koreje," uvedla jihokorejská agentura Jonghap s odvoláním na představitele námořnictva.

Z moře se zatím podařilo zachránit 59 námořníků. Někteří hned po výbuchu skočili do vln. Příčina výbuchu zatím není známa, ale oficiální místa nevylučují, že šlo o vojenskou akci.

Podle jejich sdělení další loď Sokčo plující poblíž několikrát vystřelila na jinou loď u břehů Severní Koreje. Spatřila ji na radaru, mohlo ale jít o hejno racků.

K incidentu došlo v oblasti, kde je vytýčena sporná linie dělící vody obou zemí. Severní Korea ji neuznává, protože vede příliš blízko jejích pobřeží. Vláda Jižní Koreje svolala mimořádné zasedání.

Severokorejci hrozili jaderným úderem

Pchjongjang v minulých týdnech oznámil, že posílí svou obranu, protože její jižní soused má na moři vojenské cvičení. Následně Severní Korea v pátek pohrozila svému jižnímu sousedovi a Spojeným státům jaderným útokem. Reagovala tak na zprávy o plánu USA a Jižní Koreje na destabilizaci totalitního režimu v Pchjongjangu. [celá zpráva]

„Ti, kdo chtějí svrhnout režim v KLDR, ať už hrají hlavní, nebo pasivní roli, se stanou obětí bezpříkladného jaderného úderu neporazitelné armády,“ citovala agentura KCNA prohlášení armády.

V oblasti došlo už v minulosti k několika námořním incidentům. Loni v listopadu pálila jihokorejská loď na severokorejskou, která překročila spornou námořní hranici. Severokorejská loď palbu opětovala.