Oběťmi jsou příslušníci americké námořní pěchoty, uvedla BBC. Podle stanice s armádním konvojem v okrese Dolní Dir cestovala také skupina novinářů a humanitárních pracovníků na slavnost v dívčí škole Koto. U cesty před školou explodovala nastražená nálož. Na sedm desítek lidí bylo zraněno, mezi nimi tři školačky. Střecha školy se zřítila. Mezi zraněnými jsou příslušníci bezpečnostních sil a tři novináři.

Smrt a zranění vojáků potvrdily americké úřady. Nejmenovaný pákistánský představitel sdělil, že šlo o příslušníky námořní pěchoty.

Přítomnost amerických vojáků v Pákistánu vyvolává v zemi velký odpor. Nesmějí se účasnit bojových operací, ale mohou cvičit pákistánskou armádu pro protiteroristické operace.

Z útoku je podezřelé povstalecké hnutí Tálibán. Armáda v oblasti loni vedla proti jeho jednotkám mohutnou ofenzivu. Tálibán v minulosti už několikrát útočil na dívčí školy, protože se vzděláváním žen nesouhlasí.

Nejmohutnější americké nálety

V úterý USA v oblasti Severní Vazíristán uskutečnily proti povstalcům zatím vůbec nejmohutnější vzdušný úder. Útočila desítka bezpilotních letadel, která odpálila nejméně 18 střel.

Při útoku zemřelo přinejmenším dvacet lidí, podle místních obyvatel také civilisté.

Útoky amerických bezpilotních letadel na kmenová území v Pákistánu, které si vyžádaly na 600 mrtvých, vyvolávají v zemi odpor a kritizuje je i pákistánský prezident.

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Maps.Yahoo.com