Překvapivá žádost neznamená, že svou vinu popírá. Podle agentury AP ji Kang Kek Ieu zdůvodnil tím, že pobývá již desítku let ve vazbě a že po celou dobu spolupracoval s úřady a justicí. Podle agentury AFP ale obžalovaný argumentoval tím, že nebyl vysokým představitelem polpotovského režimu a že se tedy na něj nevztahují kompetence tohoto tribunálu.

Soud se sedmašedesátiletým Kang Kek Ieuem zvaném Duch (khmerské slovo vyslovované dyš) začal letos v únoru. Žaloba ho viní, že se podílel na mučení a zavraždění asi 15 000 lidí, kteří za polpotovského režimu v letech 1975-1979 v Kambodži prošli jeho vězením.

Obžalovaný vinu i v pátek přiznal. Za své činy se omluvil, ale odmítl, že by osobně zajatce mučil nebo zabíjel. Zároveň dodal, že nebyl sám, kdo se účastnil masakrů v celkem 196 "táborech smrti". Rozsudek se očekává začátkem příštího roku.

Z pěti vysokých představitelů polpotovského totalitního režimu je Duch první, který je souzen, a je jediný, který celou dobu spolupracuje se soudem. Během hrůzovlády Rudých Khmerů v druhé polovině 70. let zahynulo v Kambodži nejméně 1,7 milionu lidí.