Hlavní obsah

Obří kry ulomené od Antarktidy se valí na Nový Zéland

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Wellington
Aktualizováno

Lodě v jižním Pacifiku, které plují mezi Antarktidou a Novým Zélandem, obdržely varování před více než stovkou ledových ker, které se odlomily od antarktického ledovcového masivu a "driftují" na sever. Některé z ker, které míří k Novému Zélandu, dosahují délky až 200 metrů a výšky kolem 30 metrů.

Článek

Přestože oblast mezi Antarktidou a Novým Zélandem nepatří mezi nejfrekventovanější tepny námořní dopravy, vydala novozélandská námořní služba varování všem plavidlům, jež se zde nacházejí. "Je to obecné varování, aby si námořníci v dané oblasti dali na ledové kry pozor," potvrdil serveru BBC mluvčí Ross Hendersson.

Mnozí vědci se nicméně domnívají, že kry se rozpadnou ještě dříve, než dorazí k novozélandským břehům.

Naposledy bylo množství odlomených ker v blízkosti Nového Zélandu spatřeno v roce 2006.

Australský glaciolog Neal Young uvedl, že jedna z ker vysoká 30 metrů se dostala do vzdálenosti zhruba 260 kilometrů od novozélandského Stewartova ostrova.

Dvakrát větší než olympijský stadion

Před několika týdny zpozorovali australští badatelé rozlehlé kry u Tasmánie. Podle pozorovatelů byly kry dvakrát větší než pekingský olympijský stadion "Ptačí hnízdo".

Vědci se domnívají, že kry se odlomily od antarktického Rossova šelfu v roce 2000 a poté v roce 2006 a od té doby se pomalu přesouvají na sever. Za den urazí zhruba 25 kilometrů.

"Pokud se odlomí dostatečně velká kra, vydrží na otevřeném moři poměrně dlouho. Kam směřuje a kde roztaje závisí na větru, oceánském proudění a teplotě vzduchu,“ řekla glacioložka Wendy Lawsonová z britské univerzity v Canterbury.

Odborníci nyní zkoumají okolnosti, které umožnily krám doplout tak daleko v téměř neporušeném stavu.

Reklama

Výběr článků

Načítám