"Byla tu, řekl bych, všeobecná shoda podpořit to, co navrhl premiér Rasmussen, což bylo - nazval to jednou smlouvou, dvěma kroky - kde Kodaň by byla prvním krokem v procesu vedoucímu k mezinárodně právně závaznému dokumentu," řekl podle agentury Reuters vyjednávač USA Michael Froman, který se odvolal na autora návrhu, dánského premiéra Larse Loggeho Rasmussena.

Dokument, který by měl být v Kodani podepsán, má navázat na Kjótský protokol o snižování vypouštění skleníkových plynů, který platí do roku 2012.

Podle agentury AP Froman prohlásil, že o plnohodnotném mezinárodně závazném dokumentu se bude jednat dál. Mohl by být tématem rozhovorů na dalším setkání příští rok v Mexiku. Rasmussenův návrh podle něj nicméně bude požadovat, aby summit v Kodani měl jistý "operační účinek", detaily však Froman nerozvedl.

Obama minulé pondělí prohlásil, že summitu v Kodani se účastní v případě, že budou účastníci blízko dohody a že jeho přítomnost bude moci k této dohodě přispět. Summit v Kodani se bude konat od 7. do 18. prosince a Obama v minulosti vyjádřil naději, že se zde podaří dospět k rámcové dohodě.

Kodaňská dohoda musí být připravena tak, aby mohla vstoupit v platnost 1. ledna 2013.