Ve věznicích je jich stále kolem 500. V sobotu se po celém světě konají manifestace na jejich podporu a za jejich propuštění. Jedna z nich bude také v Praze.

Na webové stránce íránských reformátorů se v sobotu objevila zpráva, že v teheránské věznici Evín byl zabit syn poradce Mohsena Rezáího, který byl jedním ze tří neúspěšných kandidátů voleb z 12. června. "Mohsen Rúholamíní, syn Abdolhosejna Rúholamíního, byl zabit v Evínu. Rodina dostala zprávu, že Mohsen bude brzy na svobodě. Ve čtvrtek ale úřady rodinu informovaly, že Mohsen je mrtev," stojí v oznámení na internetu.

Volby přinesly do Íránu krizi, která je označována za nejhlubší od revoluce z roku 1979. Opozice původně chtěla vymoci opakování hlasování, ale duchovenstvo už nezvratně za vítěze označilo dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Při povolebních protestech zahynulo 20 lidí. [celá zpráva]

Ahmadínežád musel odvolat viceprezidenta

Duchovní vůdce Alí Chameneí v sobotu vyzval zemi k jednotě. "Vývoj minulých dní by neměl vyvolat neshody. Nikdo by neměl vznášet nepodložená obvinění," řekl Chameneí v projevu přenášeném televizí. [celá zpráva]

Týdenní spor o prvního viceprezidenta, který skončil v pátek jeho odvoláním, svědčí o neshodách v nejvyšším vedení země. Opozice v sobotu vyzvala duchovní ze svatého města Kómu, aby vymohli propuštění jejích stoupenců z vězení. Jsou údajně mučeni a je na nich vymáháno přiznání.

Pod dopisem zaslaným do Kómu je podepsán také nejnebezpečnější z Ahmadínežádových soupeřů Mír Hosejn Músáví a dalších 67 významných reformátorů.