Částečné zatmění bylo vidět od 02:30 SELČ v Indickém oceánu u západního pobřeží Indie, celkové pak ve státě Gudžarát na západě země v 02:53 SELČ. Nakonec v pásmu totality dlouhém 15 000 kilometrů a širokém 258 kilometrů, které vede přes Indii od západu na východ, přes Nepál, Bhútán, Bangladéš, Barmu, Čínu až k jihojaponským ostrovům Rjúkú.

Dav v Indii ušlapal při zatmění Slunce ženu

Slunce bylo úplně zakryto Měsícem šest minut a 39 sekund v málo obydlené zóně Pacifiku, což je rekord, který bude překonán nejdříve v roce 2132. Temno trvalo kratší dobu v Indii (tři až čtyři minuty) a v čínské megapoli Šanghaji (kolem pěti minut), kde zatažená obloha pokazila část jedinečné podívané.

Lidé sledují zatmění Slunce v Hong Kongu

FOTO: ČTK/AP

Nad Indií visela většinou mračna, když zatmění začínalo. Ale v několika místech se mraky krátce před úplným zatměním rozestoupily. Na Bombaj se ale ve chvíli, kdy zatmění začínalo, snesl silný déšť.

Jeden z nejkrásnějších pohledů na úplné zatmění byl zřejmě vidět ve městě Varanasi na břehu řeky Gangy, pro Hinduisty posvátného toku. Tisíce Hindů se v řece i vykoupaly, protože věří, že koupel v tomto místě a zvláště za mimořádných příležitostí je očistí od hříchů.

Zatmění Slunce v indické a čínské mytologii

Miliony lidí v Indii se bály pohledu na Slunce zůstaly raději doma, neboť je ovládl strach z různých strašidelných mýtů.

I v oblastech, kde zatmění Slunce nebylo viditelné, dostaly těhotné ženy radu, aby zůstaly doma za staženými záclonami, protože neviditelné sluneční paprsky by mohly poškodit jejich plod a dítě by se mohlo narodit nemocné. Ženy, které měly plánován porod císařským řezem na tento den, si operaci nechaly odložit.

Navzdory špatnému počasí a monzunovým dešťům na indickém subkontinentě šesté úplně zatmění Slunce v tomto století vyvolalo zvýšené obchodní a turistické aktivity na Dálném východě.

Hotel Hyatt v Šanghaji, kam v posledních dnech přijely davy turistů, praskal ve švech. "Stane se to jen jednou za 300 let," řekl mluvčí hotelu. "Mraky přišly, rozptýlily se a potom jsem to najednou uviděl," vypráví americký podnikatel Glenn Evans.

Zatmění slunce

Pohled na zatmění Slunce v Šanghaji

FOTO: Reuters

V Indii si agentura Cox and Kings najala Boeing 737-700, který startoval z Dillí před úsvitem, aby dopřál pasažérům zachytit úplné zatmění ve výšce 12 500 metrů nad mořem. Sedadla v letounu směrem ke Slunci se prodávala za 1200 eur (téměř 31 tisíc Kč).

K zatmění dochází v době, kdy Měsíc zakryje Slunce a na Zemi dopadne měsíční stín. Moment, kdy se na planetě za dne úplně setmí, však netrvá dlouho, maximálně 7,5 minuty.