Částečné zatmění bylo vidět od 02:30 SELČ v Indickém oceánu u západního pobřeží Indie, celkové pak ve státě Gudžarát na západě země v 02:53 SELČ. Nakonec v pásmu totality dlouhém 15 000 kilometrů a širokém 258 kilometrů, které vede přes Indii od západu na východ, přes Nepál, Bhútán, Bangladéš, Barmu, Čínu až k jihojaponským ostrovům Rjúkú.

Dav v Indii ušlapal při zatmění Slunce ženu

Slunce bylo úplně zakryto Měsícem šest minut a 39 sekund v málo obydlené zóně Pacifiku, což je rekord, který bude překonán nejdříve v roce 2132. Temno trvalo kratší dobu v Indii (tři až čtyři minuty) a v čínské megapoli Šanghaji (kolem pěti minut), kde zatažená obloha pokazila část jedinečné podívané.

Zatmění slunce

Lidé sledují zatmění Slunce v Hong Kongu

FOTO: ČTK/AP

Nad Indií visela většinou mračna, když zatmění začínalo. Ale v několika místech se mraky krátce před úplným zatměním rozestoupily. Na Bombaj se ale ve chvíli, kdy zatmění začínalo, snesl silný déšť.

Zatmění slunce

Zatmění slunce v Rawalpindi v Pákistánu

FOTO: ČTK/AP

Jeden z nejkrásnějších pohledů na úplné zatmění byl zřejmě vidět ve městě Varanasi na břehu řeky Gangy, pro Hinduisty posvátného toku. Tisíce Hindů se v řece i vykoupaly, protože věří, že koupel v tomto místě a zvláště za mimořádných příležitostí je očistí od hříchů.

Zatmění slunce

Zatmění Slunce

FOTO: ČTK/AP

Zatmění Slunce v indické a čínské mytologii

Miliony lidí v Indii se bály pohledu na Slunce zůstaly raději doma, neboť je ovládl strach z různých strašidelných mýtů.

I v oblastech, kde zatmění Slunce nebylo viditelné, dostaly těhotné ženy radu, aby zůstaly doma za staženými záclonami, protože neviditelné sluneční paprsky by mohly poškodit jejich plod a dítě by se mohlo narodit nemocné. Ženy, které měly plánován porod císařským řezem na tento den, si operaci nechaly odložit.

Zatmění slunce

Lidé se pomocí speciálních brýlí snažili natáčet zatmění na kamery.

FOTO: ČTK/AP

Navzdory špatnému počasí a monzunovým dešťům na indickém subkontinentě šesté úplně zatmění Slunce v tomto století vyvolalo zvýšené obchodní a turistické aktivity na Dálném východě.

Hotel Hyatt v Šanghaji, kam v posledních dnech přijely davy turistů, praskal ve švech. "Stane se to jen jednou za 300 let," řekl mluvčí hotelu. "Mraky přišly, rozptýlily se a potom jsem to najednou uviděl," vypráví americký podnikatel Glenn Evans.

Zatmění slunce

Pohled na zatmění Slunce v Šanghaji

FOTO: Reuters

V Indii si agentura Cox and Kings najala Boeing 737-700, který startoval z Dillí před úsvitem, aby dopřál pasažérům zachytit úplné zatmění ve výšce 12 500 metrů nad mořem. Sedadla v letounu směrem ke Slunci se prodávala za 1200 eur (téměř 31 tisíc Kč).

K zatmění dochází v době, kdy Měsíc zakryje Slunce a na Zemi dopadne měsíční stín. Moment, kdy se na planetě za dne úplně setmí, však netrvá dlouho, maximálně 7,5 minuty.