Reportéři BBC mluvili v posledních dvou měsících s 27 lidmi, kteří byli zadržováni na americké vojenské základně Bagrám. Všichni dostávali stejné otázky a nebyli nikdy konfrontováni. Jen dva z nich uvedli, že s nimi bylo zacházeno slušně.

Zadržovaní vypověděli, že byli především mučeni fyzicky, museli dlouhodobě zaujímat nepřirozené pozice, byli vystavováni extrémnímu horku nebo chladu, ale také mimořádně silnému hluku. Dále je nutili, aby se svlékli před vojákyněmi. Na čtyři z nich taky namířili pušku a hrozili jim, že je zastřelí.

Pentagon mučení popírá

Americké ministerstvo obrany v minulosti opakovaně popíralo, že by se na základně Bagrám týrali vězni. BBC nová zjištění předala Pentagonu. Mluvčí amerického ministerstva obrany Mark Wright sdělil, že na Bagrámu „byly dodržovány mezinárodní standardy“ pro podobná zařízení: „Politikou ministerstva obrany je a vždy bylo zacházet se zadrženými humánně. Případy, kdy tato politika nebyla dodržována byly dobře zdokumentovány a muži ve službě byli učiněni zodpovědnými za své činy v těchto případech.“

Sedmadvacítka oslovených byla na základně zadržována mezi lety 2002 až 2008. Všichni byli podezřelí z příslušnosti k radikálnímu hnutí Tálibán nebo teroristické síti al-Kajda, popřípadě ji měli pomáhat.

Žádný z nich ale nebyl nikdy obviněn nebo postaven před soud. Přesto se po propuštění nedočkali žádné omluvy.

I někteří podezřelí zadržovaní na americké základně Guantánamo uváděli, že v Afghánistánu byli mučeni