Na rezoluci ani na formálním prohlášení se členové RB OSN shodnout nedokázali kvůli odporu Vietnamu, Japonska a Číny. Zejména Peking již dříve varoval před takovými kroky, které by pomohly tamilským povstalcům reorganizovat se, což vyloučilo dočasné příměří.

Tisíce civilistů prchají na Srí Lance z oblasti bojů.

Tisíce civilistů prchají na Srí Lance z oblasti bojů. FOTO: Reuters


Z oblasti bojů se v posledních dnech dostalo na svobodu 77 000 až sto tisíc lidí poté, co srílanská armáda prorazila díry v bezpečnostním valu. Dalších 120 000 jich však podle OSN stále může být zadržováno v zóně bojů. Jsou natěsnáni na několika čtverečních kilometrech v pásmu, kam se nemá střílet, pravidelně však hynou po zasažení střepinami. Tamilové je používají jako živý štít chránící jejich poslední enklávu.

Srílnaští civilisté prchali pro poražení zemního valu i na lodích.

Srílanští civilisté prchali pro poražení zemního valu i na lodích. FOTO: Reuters


Podle velitele srílanské armády generálplukovníka Saratha Fonseky se smrskly síly Tamilů na 300 až 400 bojovníků, nevylučuje však, že v bunkrech a zemljankách se jich ukrývá dalších 700.

Armáda míní v boji pokračovat, dokud nebude zcela poražen generál vzbouřenců Velupillai Prabhakaran. „Podnikneme akce k jeho zničení,“ uvedl Fonseka.

Prabharakan se odmítl vzdát, za což mu byla nabízena milost. Srílanský prezident Mahinda Radžapakse proto ve středu vyloučil, že by vůdce povstalců omilostnil.

Situace civilistů v oblasti bojů je tragická, ukazuje záběr pořízený separatistickými Tamily.

Situace civilistů v oblasti bojů je tragická, ukazuje záběr pořízený separatistickými Tamily. FOTO: ČTK/AP


Ve středu se vzdali dva členové LTTE, z nichž jeden pro rebely pracoval jako mluvčí a druhý jako tlumočník.