Na rezoluci ani na formálním prohlášení se členové RB OSN shodnout nedokázali kvůli odporu Vietnamu, Japonska a Číny. Zejména Peking již dříve varoval před takovými kroky, které by pomohly tamilským povstalcům reorganizovat se, což vyloučilo dočasné příměří.

Tisíce civilistů prchají na Srí Lance z oblasti bojů.

Tisíce civilistů prchají na Srí Lance z oblasti bojů. FOTO: Reuters


Z oblasti bojů se v posledních dnech dostalo na svobodu 77 000 až sto tisíc lidí poté, co srílanská armáda prorazila díry v bezpečnostním valu. Dalších 120 000 jich však podle OSN stále může být zadržováno v zóně bojů. Jsou natěsnáni na několika čtverečních kilometrech v pásmu, kam se nemá střílet, pravidelně však hynou po zasažení střepinami. Tamilové je používají jako živý štít chránící jejich poslední enklávu.

Srílnaští civilisté prchali pro poražení zemního valu i na lodích.

Srílanští civilisté prchali pro poražení zemního valu i na lodích. FOTO: Reuters


Podle velitele srílanské armády generálplukovníka Saratha Fonseky se smrskly síly Tamilů na 300 až 400 bojovníků, nevylučuje však, že v bunkrech a zemljankách se jich ukrývá dalších 700.

Armáda míní v boji pokračovat, dokud nebude zcela poražen generál vzbouřenců Velupillai Prabhakaran. „Podnikneme akce k jeho zničení,“ uvedl Fonseka.

Prabharakan se odmítl vzdát, za což mu byla nabízena milost. Srílanský prezident Mahinda Radžapakse proto ve středu vyloučil, že by vůdce povstalců omilostnil.


Ve středu se vzdali dva členové LTTE, z nichž jeden pro rebely pracoval jako mluvčí a druhý jako tlumočník.