„Během příprav na toto impozantní vítězství, generál (Kim) pociťoval lítost nad tím, že není víc zdrojů, které by mohly být poskytnuty pro blaho lidu, avšak věří, že lid ho pochopí,“ napsal v úvodníku deník vládní komunistické strany Rodong Sinmun. „Naše srdce pukají radostí nad vyjádřeními generála,“ uvádí se v článku.

Noviny chválí Kima za úspěšné vystřelení rakety a naléhají na lidi, aby vystupňovali úsilí při „výstavbě prosperujícího a silného státu“ do roku 2012, na kdy připadá sté výročí narození Kima Ir-sena,  zakladatele KLDR.

Severní Korea opakovaně vyvrací spekulace o stavu Kim Čong-ila poskytováním jeho fotografií.

Severní Korea opakovaně vyvrací spekulace o stavu Kim Čong-ila poskytováním jeho fotografií.
FOTO: KCNA , Reuters

Pchjongjang v úterý zopakoval, že se mu v neděli podařilo vynést do vesmíru experimentální telekomunikační satelit. Řídící středisko tvrdilo, že se satelitem je v kontaktu a že umělá družice také vysílá revoluční písně.

Satelit se ale vynést na oběžnou dráhu zřejmě vůbec nepodařilo. NORAD mající na starosti protivzdušnou obranu Severní Ameriky několik hodin poté, co Pchjongjang ohlásil úspěšné vyslání satelitu, uvedl, že i poslední třetí stupeň nosné rakety se i s nákladem zřítil do moře. [celá zpráva] Totéž uváděla i Jižná Korea.

Avizovanou severokorejskou snahu vyslat satelit Washington a jeho spojenci považovali záminku pro zkoušku rakety s dlouhým doletem, která by mohla teoreticky zasáhnout i Aljašku a Havaj.[celá zpráva]