Nadace tak reagovala na sobotní slova mluvčího premiéra Mirka Topolánka pro české předsednictví EU Jiřího Františka Potužníka, že izraelská akce je spíš obranná než útočná. Potužník dal v televizi Z1 najevo, že je ochoten rezignovat. Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga Potužník udělal vážnou chybu, není to ale důvod k omluvě.

Schwarzenbergovo ministerstvo už v sobotu v oficiálním vyjádření Potužníkova slova, aniž je zmínilo, korigovalo.

"Jestliže Česká republika neodvolá toto (Potužníkovo) prohlášení a neomluví se, nadace vyzve libyjský stát, aby s touto zemí přerušil diplomatické styky," uvádí se v komuniké libyjské instituce. Sajf Islám Kaddáfí už podle něho zahájil diplomatické kontakty s arabskými zeměmi s cílem vyvinout na Prahu tlak, aby se omluvila.

Sajf Islám Kaddáfí je běžně označován za možného nástupce svého otce Muammara Kaddáfího, nemá ale v zemi žádnou oficiální funkci.
Jeho nadace byla v minulých letech zapojena do řešení složitých mezinárodních záležitostí. Šlo například o vyplacení odškodného rodinám 170 obětí atentátu na letadlo francouzské společnosti UTA z roku 1989, z něhož byla obviněna Libye, nebo o propuštění šesti bulharských zdravotních sester a lékaře odsouzených v Libyi k smrti za údajné nakažení libyjských dětí virem způsobujícím a propuštění rakouských turistů unesených v Mali.