"V posledních dnech už spekulace o zdraví Kim Čong-ila zmizely z titulních stran jihokorejských deníků. Zdá se, že média spekulace o tom, že severokorejský ´Drahý vůdce v druhé polovině srpna prodělal mozkovou mrtvici a byl pod dozorem čínských lékařů operován, považují už za daný fakt´,“ uvedl pro Novinky Olša.

„V novinách se spíše spekuluje o tom, ze kdy jsou poslední Kim Čong-ilovy záběry, které odvysílala severokorejská televize - většina komentátorů se přiklání k tomu, že se jedná o záběry staré, jejichž cílem je přesvědčit zahraničí o tom, že vše v Severní Koreji pokračuje jako dřív," dodal Olša.

Japonci neměli dobré informace

Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení zřejmě japonský list Jomiuri šimbun, který v sobotu uvedl, že KLDR oznámí v pondělí významnou zprávu, neměl přesné informace. Severokorejská státní tisková agentura KCNA pouze vydala zprávu o tom, že se mimořádně sešla severokorejská vláda, aby projednala rozpočtové otázky. KCNA neuvedla, zda se Kim zasedání vlády zúčastnil.

Diplomatické zdroje agentury Reuters v Pekingu popřely, že by Kim trpěl akutními zdravotními problémy, které by ho přinutily k rezignaci. "Celkově není jeho zdravotní stav dobrý. Ale určitě nemá (momentálně) žádné potíže," uvedl jeden zdroj pod podmínkou anonymity. Spekulace o možném Kimově úmrtí označil za nesmysl.

Spekulace o Kimově zdraví odmítl i bývalý spolupracovník jihokorejského prezidenta Ču Pu-kil, který minulý týden jednal v KLDR o posílení vzájemných vztahů obou Korejí: "Severokorejští funkcionáři, s nimiž jsem v Pchjongjangu hovořil, vehementně odmítali spekulace médií, že Kim má zdravotní problémy."

Drahý vůdce se na veřejnosti neobjevuje

Kim Čong-il naposledy vystoupil na veřejnosti 14. srpna. Potom podle jihokorejských a amerických tajných služeb prodělal mozkovou mrtvici, po níž částečně ochrnul. Představitelé tajných služeb se nicméně domnívají, že Kim se nyní zotavuje a stále pevně drží v rukou moc. Nyní se dokonce objevily spekulace, že ani nemusel prodělat mozkovou operaci. Na veřejnosti se však neobjevuje

Před týdnem sice Severokorejci zveřejnili deset fotografií Kima při návštěvě ženské dělostřelecké jednotky. Na snímcích Kim hovořil s vojáky a vojákyněmi a sledovat nácvik střelby. Fotografie však byly nedatované a Kim v khaki bundičce na nich vypadal zcela zdravě, což vzbudilo velké pochybnosti o tom, že snímky jsou aktuální.

Kim se na veřejnosti neobjevil už dva měsíce, severokorejská tisková agentura KCNA sice uvedla, že sledoval 4. října fotbalový zápas dvou univerzitních týmů, ale fotografie se neobjevila. Po zveřejnění fotografií poslal telegramy všem světových vůdcům, kteří mu gratulovali k 60. výročí založení země. Byl mezi nimi čínský prezident a generální tajemník OSN.