Tošimitsu Šigemura tvrdí, že Kim v roce 2003 zemřel na cukrovku a světoví politici včetně Vladimira Putina a čínské „jedničky“ Chu Ťin-tchaa jednali ve skutečnosti s náhradníkem.

Šigemura soudí, že Kim z obav před atentátem vytvořil skupinu asi čtyř podobně vyhlížejících mužů, kteří by jej na veřejných akcích zastupovali. Jeden prodělal i plastickou operaci, aby vypadal věrohodněji. Nyní se čas od času objevují na scéně, aby přesvědčili veřejnost, že syn „Velkého vůdce“ Kim Ir-sena, zakladatele KLDR, stále žije.

Profesor sice přiznává, že vědci jeho důkazům moc nedůvěřují, nicméně „má za to, že zpravodajské služby pracují s možností, že se informace potvrdí“. „Ověřil jsem každý zdroj,“ zdůrazňuje.

Nepřehlédněte:
OBRAZEM: Severní Korea oslavila 60. výročí vzniku

Jedním z jeho hlavních argumentů je, že hlasová analýza Kimova projevu při setkání s někdejším japonským premiérem Džuničiró Koizumim v roce 2004 neodpovídá žádným autentickým předchozím nahrávkám.

Reuters: Kim měl mrtvici

Jihokorejští analytici, kteří se účastnili dvou mezikorejských summitů s Kimem (před a po jeho údajné smrti), hlásili, že skutečně změnil svoji podobu. Je to však podle nich tím, že ubral na váze, přestal kouřit a dal sbohem koňaku ve prospěch červeného bordeaux.

Jihokorejský list Čoson ilbo v sobotu přinesl zprávu, podle níž do Severní Koreje dorazilo pět čínských lékařů – možná aby zajistili Kimovi léčbu. Jihokorejská špionážní agentura nicméně zprávy popřela. V úterý agentura Reuters s odkazem na západní tajné služby uvedla, že Kim měl mrtvici.

Kim Čong-il se na veřejnosti naposledy objevil 14. srpna při inspekci vojenské jednotky.