Světová humanitární agentura se sídlem v Ženevě v dokumentu uvedla, že zvýšila rozdělování potravin pro Jemen a Somálsko, kde rostoucí ceny zboží a pokračující boje těžce doléhají na chudé.

"Nedávný vzestup cen potravin a pohonných hmot činí ještě těžším život chudým, kteří již tak trpí dopady války a násilí," uvedl prezident MVČK Jakob Kellenberger v prohlášení, jímž doprovodil výroční zprávu. Další válečný konflikt může silně ovlivnit takové chudé země, jako jsou Afghánistán, Čad a Haiti, upozornil.

Světové ceny základních potravin a zboží loni vzrostly, což v některých zemích vyvolalo protesty a potenciálně to ohrožuje další milióny lidí hladem a podvýživou, uvádí agentura.

MVČK loni vynaložil 944 miliónů švýcarských franků (4,7 miliardy Kč) na projekty v konfliktních zónách včetně Iráku a Súdánu, kde se většinou zhroutily základní služby, jako je zdravotnictví. V celosvětovém měřítku MVČK loni zajišťoval vodu a sanitární projekty pro více než 14 miliónů lidí a umožnil lepší zdravotní péči téměř 2,9 miliónu pacientům.

Největší akcí bylo řešení krize v Dárfúru

Súdán, kde MVČK rozmístil více než 1500 zaměstnanců, se loni - již čtvrtý rok po sobě - stal největší operací organizace, s rozpočtem 94 miliónů švýcarských franků (1,5 miliardy Kč).

V západosúdánské provincii Dárfúr, která je od roku 2003 dějištěm bojů vládních vojsk proti povstalcům, je MVČK jednou z mála humanitárních organizací, která pracuje ve vzdálených venkovských oblastech.

Agentura OSN také uvedla, že používala mobilní chirurgické týmy pro pomoc v těžko přístupných a značně nebezpečných oblastech jako jsou Čad a Súdán. Zřizovala rovněž zdroje pitné vody ve vesnicích v Afghánistánu, v Čadu, v Somálsku i jinde a poskytovala lidem bezpečnou pitnou vodou. Zároveň tak ženy a mladé dívky nemusely chodit pro vodu, což je práce, při níž bývají často vystavovány sexuálnímu násilí.