Při raziích bylo v jedné z dillíských dílen objeveno 14 nezletilých chlapců, z nichž některým bylo pouhých deset let. Pocházeli ze vzdáleného chudého zemědělského okresu a vypověděli, že jim byla za patnáctihodinovou práci denně slíbena mzda.

Jejich úkolem bylo našívání flitrů na indická dámská sárí. Spali ve špinavé místnosti na podlaze, kde celý den dřeli. Patnáctiletý Hatíkualláh vypověděl, že z domova odešel před třemi roky sám, aniž uvědomil rodiče. Nějaký muž mu slíbil práci - a peníze.

"Čekal jsem tu jen na slíbenou mzdu. Teď už ji ani nechci. Chci domů," prohlásil patnáctiletý chlapec na policejní stanici, kam byly děti nalezené při zátahu odvedeny. Jedenáctiletého Sandžíva, zachráněného z dílny, poslali do práce před dvěma lety rodiče.

V Indii působí nejznámější světové oděvní firmy

Od té doby o nich neslyšel a má strach, že se zlobí, že jim ještě neposlal peníze. "Ale já jsem žádný plat nedostal," vysvětlil. Indie zažívá v posledním desetiletí rychlý hospodářský růst, přičemž desetimiliardový textilní export patří k vůbec nejdůležitějším. V zemi vyrábějí oděvy nejznámější světové oděvní společnosti, kromě firmy Gap třeba Ralph Lauren.

Chudoba v zemi a s ní spojené problémy, jako dětská práce, ale odstraněny nebyly. Podle odhadů indické vlády je do nelegální práce zapojeno na 13 miliónů dětí, z nichž mnohé působí v nebezpečných odvětvích jako sklářství, kde je zaměstnávání nezletilých již dlouho zakázáno.

Pracujících mladistvích je v Indii více než 60 miliónů

Organizace pro lidská práva tvrdí, že pracujících mladistvých je v Indii mnohem víc, až 60 miliónů. V jedné ze studií se píše, že indická ekonomika je z 20 procent závislá na práci dětí mladších 14 let.

"V každé druhé budově je takováto malá textilní dílna zaměstnávající děti," uvedl Šáhpur Džát, jeden z policistů podílející se na zátahu, který se uskutečnil jen pár metrů od nyní zavřené továrny, která údajně vyráběla oblečení pro Gap.

Reportéři listu Observer v této továrně v rámci svého pátrání nafilmovali jednoho desetiletého chlapce šijícího šaty pro evropské a americké obchody Gap. Hoch se svěřil, že ho majiteli provozovny prodali jeho rodiče a že pracoval čtyři měsíce bez odměny a nesměl opustit továrnu, dokud peníze, které za něj rodina dostala, nesplatí.

Gap přitom zaměstnává 90 inspektorů, kteří cestují po světě, aby podobným skandálům předešli. Společnost uvedla, že továrna, která se objevila v reportáži, byla v rozporu s politikou firmy spravována subdodavatelem, jehož si Gap najal, a slíbila vyšetření celé záležitosti.