"Dostali jsme příkaz, abychom dnes ráno vzali Nuon Cheu do vazby," řekl policejní důstojník Sem Sophal. "Všechny přístupové cesty k jeho domu byly uzavřeny." Nuon Cheu (vlastním jménem Long Bunruot) byl zadržen ve svém domě v Pailinu v severozápadní Kambodži v blízkosti thajských hranic. Čeká ho výslech, na jehož základě se rozhodne, zda stane před tribunálem. 

Žalobci mezinárodního trestního tribunálu vyšetřující zločiny Rudých Khmerů Nuon Cheu veřejně nejmenovali jako jednoho z podezřelých, ale všeobecně se soudí, že je jedním z pěti vysokých činitelů hnutí, kteří by před soudem měli stanout. Byl hlavním ideologem a stratégem hnutí, inicioval také řadu čistek.

Před mezinárodním trestním tribunálem se má zodpovídat ze zločinů proti lidskosti kvůli svému podílu na genocidě páchané na obyvatelích Kambodži během vlády Rudých Khmerů. V hnutí zaujímal druhé nejvyšší postavení po Pol Potovi, který zemřel na infarkt v roce 1998.

:. Nuon Cheu ve svém domě na snímku z roku 2005 Foto: ČTK/AP

Rudí Khmerové vládli v Kambodži v letech 1975 až 1979, kdy se snažili vytvořit beztřídní agrární společnost bez peněz. Násilnou převýchovu obyvatel provázel brutální teror. Na přelomu let 1978 a 1979 provedl sousední Vietnam do Kambodže invazi a zahnal Khmery do džungle. Jejich vůdce Pol Pot vedl proti všem pozdějším vládám partyzánskou válku. Teprve po vnitřních rozporech v 90. letech, kdy velká část povstalců přešla výměnou za amnestii na stranu obnovené monarchie, ztratil moc.

Panovaly obavy, že představitelé Rudých Khmerů se nikdy nebudou zodpovídat ze svých zločinů a dožijí v ústraní, protože tribunálu trvalo roky, než začal jednat. Letos v červenci byl ale do jeho rukou předán Kang Kek Ieu, který řídil neblaze proslulou věznici S-21 v Phnompenhu, kde byli údajní nepřátelé mučeni a pak odvezeni na popravčí pole. Kang Kek Ieu je jediným vůdcem Rudých Khmerů, který od roku 1999 čekal na proces ve vojenském vězení.