Hlavní obsah
Zdravotník v nemocnici ve Wu-chanu dezinfikuje chirurgické nástroje Foto: China Daily, Reuters

Zoufalí čínští lékaři zkoušejí na koronavirus dva tisíce let starý lék

Bezmocní lékaři ve Wu-chanu zkoušejí v boji s novým koronavirem nasadit dva tisíce let starou tradiční medicínu. Konkrétně lék obsahující bylinu zlatici převislou, v Česku nazývanou jako nepravý zlatý déšť, Naši předci ji využívali pro její protizánětlivé účinky. Informovaly o tom deník The Daily Mail a agentura Bloomberg.

Zdravotník v nemocnici ve Wu-chanu dezinfikuje chirurgické nástroje Foto: China Daily, Reuters
Zoufalí čínští lékaři zkoušejí na koronavirus dva tisíce let starý lék

„Vyslali jsme do provincie Chu-pej experty na tradiční čínskou medicínu. Mají za úkol podílet se na výzkumu a léčbě. Naše úsilí už přineslo určité dobré výsledky,“ řekl agentuře Bloomberg Wang Hesheng, šéf komise, která má zvládnutí epidemie v provincii Chu-pej na starosti.

Lidstvo zatím souboj o čas s původcem smrtící choroby Covid-19 prohrává. Laboratorně potvrzeno už je přes 70 tisíc infikovaných, obětí je víc než 1700. Medicína se už sice nadechuje k odpovědi a nadějné vakcíny a antivirotika testují po celém světě, nemocní ale potřebují pomoc hned.

Zlatice převislá, které se v Česku říká nepravý zlatý déšť.

Foto: Profimedia.cz

Prvních 400 pacientů

Skupina lékařů z Wu-chanu proto obrátila svou pozornost k přípravku tradiční medicíny nazvaného šuang-chuang-lien s obsahem již zmiňované zlatice převislé.

Šuang-chuang-lien se v Říši středu běžně používá jako podpůrná, leckde dokonce jako jediná léčba zánětu horních cest dýchacích. K dispozici je i forma pro injekční nebo infuzní podání. K experimentálnímu nasazení léku šuang-chuang-lien bylo vybráno 400 pacientů. Celkem ale byla tradiční medicína v kombinaci s takzvanou západní (léky potlačující symptomy nemoci) podána v provincii Chu-pej asi polovině pacientů.

Jako použitelné se podle prvotních závěrů zdají také léky původně vyvíjené pro boj s krvácivou horečkou ebolou nebo virem HIV. V úvahu ale přichází i nasazení zcela nových léků. Jen v Číně už běží nebo čeká na povolení klinického testování 80 různých přípravků, o nichž se lékaři domnívají, že by mohly zabrat. Jako velmi nadějný se jeví mimo jiné lék remdesivir, který ve Spojených státech vyvinul tým vedený Čechem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků