Hlavní obsah
Koronavirus v Česku Foto: Novinky

Ministerstvo zdravotnictví v úterý večer vydalo tiskovou zprávu, ve které oznámilo další zesnulé s nemocí COVID-19. Celkem nemoci COVID-19 podlehlo 39 lidí.

Koronavirus v Česku Foto: Novinky
Úmrtí způsobená koronavirem v ČR

1. dubna - 8 mrtvých. Ve středu oznámilo na svých stránkách Ministerstvo zdravotnictví dalších osm obětí nemoci COVID-19.

31. března 2020 - 8 mrtvých. V úterý ráno oznámilo Ministerstvo zdravotnictví další oběť nemoci COVID-19. O pár hodin později ministerstvo potvrdilo úmrtí pacientky (ročník 1946) z brněnské nemocnice Sv. Anny.

Večer aktualizovalo Ministerstvo své statistiky koronaviru v Česku a oznámilo dalších 6 zesnulých.

30. března 2020 - 6 mrtvých. V pondělí večer po jednání Vlády oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest lidí. Bližší informace k úmrtím nedodal.

29. března 2020 - 6 mrtvých. V neděli ráno aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví statistiky koronaviru v Česku a oznámilo další tři oběti s nemocí COVID-19.

O pár hodin později oznámila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze úmrtí ženy (ročník 1940). Podle nemocnice měla rakovinu a COVID-19 nebyl příčinou úmrtí. Jde o seniorku z Domova seniorů v Michli, uvedla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Téhož dne ohlásil Karlovarský kraj první oběť koronaviru. Tou se stal 82letý muž z Chebska s dalším chronickým onemocnění. Informovala o tom mluvčí Krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková.

Na sklonku dne potvrdil Novinkám mluvčí Thomayerovy nemocnice - Petr Sulek úmrtí zdravotní sestry, která byla pozitivně testována na nemoc COVID-19.

28. března 2020 - 2 mrtví. V sobotu odpoledne oznámilo Ministerstvo zdravotnictví další dvě oběti s nemocí COVID-19.

26. března 2020 - 3 mrtví. V nemocnici v Hradci Králové zemřel 80letý muž s vážným onemocněním. Před několika dny byl pozitivně testován na COVID-19. Další dva případy oznámilo Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách.

Později téhož dne předseda Ústředního krizového štábu Romany Prymula ČTK řekl, že dalšími dvěma oběťmi jsou ženy ve vysokém věku, které pobývaly v domově pro seniory v pražské Michli. Měly vážná chronická onemocnění. V domově se nákaza rozšířila a někteří lidé skončili podle informací České televize v Nemocnici na Bulovce.

25. března 2020 - 3 mrtví. 83letý muž z Prahy, který měl podle vyjádření nemocnice dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem. „Dnes po šesté hodině ranní zemřel ve věku 83 let v Nemocnici Na Bulovce pacient z Prahy, u kterého byl 21. března potvrzen Covid -19,” uvedla nemocnice na Twitteru.

Další obětí se stal 88letý muž ze Středočeského kraje. Ten byl v domácím léčení a trpěl blíže nespecifikovaným chronickým onemocněním.

Téhož dne v pražské Thomayerově nemocnici zemřel 75letý muž nakažený koronavirem. Pacient byl hospitalizován na oddělení následné péče. Měl pokročilé srdeční selhání.

24. března 2020 - 2 mrtví. 45letý muž s rozsáhlým nádorovým onemocněním z Havířova. Podle ředitelky Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavly Svrčinové pacient o svém nádorovém onemocnění neměl tušení a lékaři ho odhalili až ve chvíli, kdy byl hospitalizován. Zpočátku měl jen zvýšenou teplotu a kašel a jeho stav nepatřil k vážnějším. Do nemocnice byl přijat, až když se jeho stav začal zhoršovat. A v tuto chvíli lékaři odhalili nádor. Infekce koronavirem pak stav pacienta zhoršila natolik, že bohužel zemřel.

Další obětí byla 71letá žena s chronickou plicní nemocí. Ta se podle ministra Vojtěcha setkala před několika týdny s příbuznou, která se vrátila z Itálie. Apeloval tak na veřejnost, aby buďto nenavštěvovali své prarodiče vůbec, případně se vždy chránili rouškami.

22. března 2020 - 1 mrtvý. 95letý muž s chronickými zdravotními obtížemi související s vysokým věkem z Prahy. Pacient byl hospitalizován na standardním lůžku na infekční klinice. Podle ministerstva trpěl chronickým srdečním selháním, chronickou ischemickou chorobou srdeční a měl kardiostimulátor. „Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta,“ uvedl ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Z dřívějších studií experti vysledovali, že u pacientů, kteří zemřeli a byli pozitivní na nemoc COVID-19, byly nejčastějšími příznaky horečka a obtíže s dýcháním – objevily se u 86 % případů. Kašel mělo jen 50 % těchto případů.

„Data naznačují, že pro ty, kteří trpí jen horečkou, by mělo stačit uvědomit svého lékaře, ale pokud se vyskytují dva symptomy, je lepší kontaktovat pohotovost,“ uvádí zpráva italských vědců. Dalším doporučeným opatřením je v případě těchto symptomů rozhodně nenavštěvovat lékaře osobně, říkají autoři výzkumu. Jinak hrozí, že dojde k nakažení dalších pacientů.

V této fázi epidemie je podle expertů nutné zpomalit její vývoj a současně chránit nejvíce zranitelné. „Individuální změny, které omezují společenské kontakty, jsou základní v boji s virem, proto apelujeme na zodpovědnost všech,“ uvádí vědci.

Počet nakažených koronavirem v ČR

Vývoj koronaviru v ČR

Situace ve světě

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků