Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

Ministerstvo financí začalo regulovat ceny respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH.

Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
Stát stanovil maximální ceny respirátorů

Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření nového koronaviru. Podle dostupných informací jsou respirátory, které slouží jako ochrana proti nákaze novým koronavirem, nedostatkovým zbožím i u dodavatelů.

„Chceme zabránit obchodování se strachem. Je zcela nepřípustné, aby někteří vydělávali na obavách občanů z šíření nemoci a prodávali předražené respirátory,” uvedla k cenovým limitům ministryně financí Alena Schillerová.

Zavedení cenové regulace na určité zboží v případě mimořádných tržních situací umožňuje zákon o cenách. Cenová regulace formou maximální ceny se vztahuje na respirátory třídy FFP3, což jsou ty s nejvyšším stupněm ochrany.

Prodej těchto respirátorů mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví či složky integrovaného záchranného systému je ovšem zakázán. Stejně jako jejich vývoz.

Ministerstvo financí tímto krokem navazuje na úterní mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. To počínaje středou zakazuje vyvážet respirátory třídy FFP3 mimo Českou republiku.

Na dodržování cenových pravidel dohlíží Specializovaný finanční úřad. V případě, že i navzdory stanovené maximální ceně bude obchodník prodávat respirátory v nepřiměřené výši, zahájí Specializovaný finanční úřad u tohoto subjektu cenovou kontrolu, jejímž výsledkem může být udělení pokuty až do výše 10 milionů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků