Hlavní obsah
 

Zloději vykradli drážďanskou klenotnici. Škoda je závratná miliarda eur

Zatím neznámí pachatelé v pondělí ráno vyloupili drážďanskou klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba), kde jsou uloženy cenné historické sbírky německé spolkové země Sasko. Zmizely historické šperky, diamanty a další drahé kameny. Je to největší krádež uměleckých děl v poválečných dějinách, napsal deník Bild. Škoda se podle prvních odhadů vyšplhala k miliardě eur (25,5 miliardy korun).

 
Zloději vykradli drážďanskou klenotnici. Škoda je závratná miliarda eur

„Můžeme potvrdit, že klenotnice byla vykradena. Pachatelé jsou na útěku,“ řekl policejní mluvčí Thomas Geithner v 9.30 hodin. Hodnota ukradených děl je vyčíslena na miliardu eur (25,5 miliardy korun).

Jeden z exponátů drážďanské klenotnice

Foto: Profimedia.cz

Podle informací deníku Bild byla porušena kolem 05.00 elektroinstalace pod mostem Augustusbrücke a tím byl ochromen přívod elektrické energie do Rezidenčního zámku, kde jsou umělecké sbírky vystaveny. Lupiči se do klenotnice dostali rohovým oknem do místnosti, kde byla největší část pokladu.

Ačkoliv elektřina nešla, bezpečnostní kamery fungovaly. Server deníku Focus napsal, že zloději byli „nápadně malého vzrůstu”. Má to vyplývat ze záznamu z bezpečnostní kamery.

Výstavní prostory drážďanské klenotnice

Foto: Sebastian Kahnert, ČTK/AP

Objemnější předměty, jako například vázy nebo obrazy, nechali lupiči bez povšimnutí. Z místa činu měli uprchnout v limuzíně, uvedl deník Bild. Jak dlouho loupež trvala, policisté odmítli sdělit.

Není jasné, jak se zlodějům podařilo dostat se do vitrín, které jsou speciálně chráněné bezpečnostním sklem.

Šéf kriminální policie Volker Lange potvrdil, že na záznamu z bezpečnostní kamery jsou vidět dva pachatelé. Není ale jasné, zda není do krádeže zapojeno více lidí.

Šéfka uměleckých sbírek Marion Ackermanová tvrdí, že ukradené exponáty jsou neprodejné.

„Okradena byla nejen státní sbírka, ale také my, Sasko!” citovala DPA saského premiéra Michaela Kretschmera.

Foto: Profimedia.cz

Grünes Gewölbe, která nese název podle původního nátěru klenby, bývala klenotnictvím saských kurfiřtů. K vidění jsou tam mimo jiné jantarové předměty, stříbrné nádobí, výrobky ze slonoviny či zlatnická díla.

K často zmiňovaným předmětům, které jsou zde uloženy, patří Mouřenín se smaragdovým stupínkem. Tato soška je osázena vedle smaragdů i rubíny, safíry či granáty.

Místo činu

Foto: Matthias Rietschel, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků