Hlavní obsah
Stalinův vnuk Jevgenij Džugašvili na snímku z roku 1999 Foto: Profimedia.cz

Zemřel Stalinův vnuk

Vnuk sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina Jevgenij Džugašvili zemřel v Moskvě ve věku 80 let.Ve čtvrtek to oznámila ruská média, jejichž pozornost Džugašvili pravidelně poutal vesměs neúspěšnými pokusy hájit u soudů dobrou pověst a čest dědečka.

Stalinův vnuk Jevgenij Džugašvili na snímku z roku 1999 Foto: Profimedia.cz
Zemřel Stalinův vnuk

Džugašviliho úmrtí potvrdili lékaři z moskevské první pomoci. Podle serveru Life se Džugašvilimu udělalo nevolno na ulici před domem, kde žil, a kolemjdoucí mu zavolali záchranku. Zemřel ještě před příjezdem sanitky.

Jevgenij Džugašvili se narodil v roce 1936 jako potomek Stalinova nejstaršího syna Jakova Džugašviliho, který za druhé světové války zahynul v německém zajetí poté, co jej sovětský vůdce odmítl vyměnit za maršála Pauluse, zajatého ve Stalingradu.

Profesor a plukovník

Stalinův vnuk dosáhl v sovětské armádě hodnosti plukovníka a v sovětské vědě titulu profesora. Přednášel na vojenské škole a podílel se na kosmickém programu. Měl ruské a gruzínské občanství, žil v Moskvě a Tbilisi a zkoušel také prorazit v ruské a gruzínské politice v řadách uskupení hlásících se ke Stalinovi.

Letos v říjnu prohrál soudní spor, v němž zpochybňoval sovětskou vinu za masakr Poláků v Katyni v roce 1940. Obětí masového vraždění, které Stalin schválil, se stalo 22 000 zajatých Poláků, včetně důstojníků, intelektuálů, duchovních a policistů. Moskva dlouho vinu za masakr popírala.

Loni v lednu prohrál spor s nezávislým listem Novaja gazeta, který Stalina označil za krvelačného lidožrouta.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků