Hlavní obsah
Bývalý starosta Moskvy Jurij Lužkov Foto: Profimedia.cz

Zemřel bývalý moskevský starosta Jurij Lužkov

Ve věku 83 let dnes zemřel ruský politik Jurij Lužkov, který v letech 1992 až 2010 vedl moskevskou radnici. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na Lužkovova nástupce v čele metropole Sergeje Sobjanina. Podle televizní stanice REN TV zemřel Lužkov v Mnichově, kde podstoupil operaci srdce. V chaotických 90. letech minulého století býval pokládán za jednoho z nejmocnějších mužů v zemi.

Bývalý starosta Moskvy Jurij Lužkov Foto: Profimedia.cz
Zemřel bývalý moskevský starosta Jurij Lužkov

„Je mi upřímně líto odchodu tohoto činorodého muže, který stál v čele Moskvy ve složitém období po rozpadu Sovětského svazu a hodně udělal pro město a jeho obyvatele,“ uvedl Sobjanin.

Deník Kommersant připomněl, že Lužkov byl moskevským starostou třikrát zvolen voliči, než jej v září 2010 sesadil tehdejší prezident Dmitrij Medveděv „pro ztrátu důvěry“.

Kreml až později v polemice s bývalým starostou, který se po svém pádu přeměnil v ostrého kritika poměrů, ohlásil, že k odvolání vedlo „krajně neefektivní řízení města“ a „bezmezná korupce“ v metropoli. Lužkov naopak tvrdí, že vzápětí po jeho pádu následovalo „zuřivé rozkrádání“. Podle jiné verze Medveděva rozzlobilo, že Lužkov odjel na dovolenou v době, kdy Moskva celé týdny strádala dýmem z požárů v okolí metropole.

Podnikání manželky

Lužkov pak podnikal v zemědělství a věnoval se chovu koní a včel.

V dobách, kdy býval všemocným starostou metropole, se jeho manželka Jelena Baturinová, podnikající ve stavebnictví, vyšvihla na pozici jedničky na žebříčku nejbohatších Rusek, s jměním odhadovaným na více než miliardu dolarů. Po léta sloužila ruské opozici jako symbol prohnilosti a korupce v metropoli.

Až po Lužkovově pádu se vyšetřovatelé začali zajímat o osud miliard z moskevského rozpočtu a o podnikání exstarostovy choti. Baturinová ale z exilu – má nemovitosti ve Velké Británii a Rakousku – se bránila i tím, že předvolání k výslechům přirovnávala k pronásledování žen „nepřátel lidu“ v éře sovětského diktátora Josifa Stalina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků