Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Země EU schválily směrnici zpřísňující pravidla držení zbraní. Česko chystá žalobu

Členské země EU na úrovni ministrů tzv. rady pro kohezi v úterý formálně potvrdily směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi v osmadvacítce. Jde o poslední formální krok poté, co normu v polovině března schválil Evropský parlament. Česká vláda chystá proti směrnici žalobu. O jejím podání chce rozhodnout poté, co bude směrnice publikována v unijním věstníku.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Země EU schválily směrnici zpřísňující pravidla držení zbraní. Česko chystá žalobu

Carmelo Abela, ministr vnitra nynější předsednické Malty, v tiskové zprávě označil směrnici za významný krok kupředu. Vyvažuje totiž podle něj bezpečnostní rizika a snahu ochránit legitimní střelecké aktivity.

„Pro EU a její členské země je nicméně zásadní pokračovat ve snaze uzavírat nelegální kanály umožňující kriminálním skupinám a teroristům získání střelných zbraní,” upozornil.

Cílem směrnice bylo zabránit teroristům ve vyzbrojování, podle kritiků ale hlavně omezuje trh s legálně drženými zbraněmi a výrazně zasahuje do vnitřních záležitostí státu, což je v rozporu s právem EU.

Směrnice začne platit 20 dní po zveřejnění ve věstníku a státy jsou povinny zahrnout ji do svého vnitrostátního práva do 15 měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků