Hlavní obsah
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange Foto: Profimedia.cz

Zakladatele Wikileaks střeží jako nejnebezpečnějšího zločince

Zakladatel serveru Wikileas Julian Assange má už půl roku domácí vězení. Brání se vydání do Švédska, kde ho chtějí stíhat pro sexuálně motivované trestné činy. Má nasazený náramek a dům sledují nepřetržitě videokamery, které zachycují i všechny přijíždějící. Na nepřiměřený dozor upozornil list Telegraph.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange Foto: Profimedia.cz
Zakladatele Wikileaks střeží jako nejnebezpečnějšího zločince

Když novinář Telegraphu přišel navštívit Assange, Sarah Harrisonová, která pracuje po server Wikileaks, mu hned u vchodu rovnou řekla: „Toto je jedna z tří kamer venku u vchodu. Jsme přesvědčeni, že monitorují každého, kdo přichází a odchází.“

Majitel panství Ellingham Halll Vaughan Smith dodal: „Nejsem odborník na kamery, ale jsem přesvědčen, že snímají poznávací značky. V naší zemi je jich plno, ale nevím, proč je jich tolik zrovna kolem mého domu.“

V domě je přitom také zařízení, které kontroluje signály z náramku, potvrzující, že Assange je přítomen a plní podmínky domácího vězení.

Dům Vaughana Smithe, u něhož bydlí po propuštění zakladatel WikiLeaks Julian Assange.

Foto: Paul Hackett, Reuters

Další z lidí, kteří Assange podporují, Jospeh Farrell, uvedl: "Drží ho tu podle podmínek kauce šest měsíců - pas mu byl zabaven. Je tohle nutné, nebo je to přehnané?"

Daniel Hamilton, který vede skupinu aktivistů za lidská práva Big Brother Watch (Hlídka Velkého bratra) řekl, že kamery by měly být odstraněny: „Bez ohledu na různá tvrzení vznesená proti Assangem, on nebyl obviněn ze žádného zločinu.“(Myšleno v Británii)

„Jeho pohyb a pohyb jeho návštěvníků je monitorován způsobem, který je odporným vniknutím do soukromí. Tyto kamery musejí být odstraněny okamžitě. Policie a ministerstvo vnitra by měly dát jasně a jednoznačně najevo, že tento typ tajného sledování nebude ve Spojeném království tolerován,“ řekl Hamilton.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků