Hlavní obsah
Poslanci zablokovali řečnický pult. Foto: TV Markíza

Zakažme na Slovensku veškeré interrupce, žádá poslanec Matovičovy strany

Poslanec vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Richard Vašečka chce prosadit úplný zákaz interrupcí. „Předložím zákaz interrupcí. Ještě uvidím, v jaké formě. Má ideální představa je, aby se interrupce vůbec neděly,“ řekl Vašečka deníku Sme.

Poslanci zablokovali řečnický pult. Foto: TV Markíza
Zakažme na Slovensku veškeré interrupce, žádá poslanec Matovičovy strany

Podle poslance OLaNO je potřeba podporovat rodinu a ochránit nenarozené děti. Vašečka zdůraznil, že o podpoře svého návrhu nebude jednat s poslanci opoziční Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby, která je rovněž pro zákaz interrupcí. „Nemůžeme jim zabránit, aby pro zákon hlasovali,“ dodal.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OLaNO) se mezitím také nechal slyšet, že by rád výrazně omezil interrupce. Nevládní organizace upozorňují, že v období pandemie koronaviru přestaly nemocnice interrupce vykonávat.

Pandemie jako omluva

„Dnes se nacházíme ve stavu, kdy nedokážeme s čistým svědomím převzít zodpovědnost za ohrožení životů a zdraví žen při úkonech, které nejsou nevyhnutelnou zdravotní péčí,“ uvedla před časem mluvčí resortu zdravotnictví Zuzana Eliášová.

Ombudsmanka Mária Patakyová požaduje po ministerstvu zdravotnictví garanci přístupu k interrupcím v čase pandemie. „Považuji za nevyhnutelné zdůraznit, že pandemie covid-19 by se neměla využívat jako omluva na nepřiměřené zasahování do sexuálních a reprodukčních práv žen,“ řekla ombudsmanka.

Adriana Mesochoritisová z organizace Možnost volby upozornila, že možnost vykonání umělého přerušení těhotenství je časově ohraničená. „U nás je povolené přerušení těhotenství do 12. týdne. Chceme ženy nutit, aby pokračovaly v nechtěných těhotenstvích?“ klade si otázku Mesochoritisová.

V roce 2017 podstoupilo na Slovensku interrupci 6102 žen, v dalším roce 6024 a loni to bylo 5824 žen. Před deseti lety přitom počet těchto zákroků dosahoval téměř deseti tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků