Hlavní obsah
Edward Snowden Foto: ČTK/AP

Žádné tajné dokumenty jsem do Ruska nepřivezl, říká Snowden

Američan Edward Snowden, který se v Rusku ukrývá před vydáním do USA, poskytl rozhovor deníku The New York Times. V jeho průběhu prohlásil, že veškeré dokumenty amerických tajných služeb předal novinářům a žádné jiné v Rusku nemá.

Edward Snowden Foto: ČTK/AP
Žádné tajné dokumenty jsem do Ruska nepřivezl, říká Snowden

„Je nulová šance, že Rusové nebo Číňané získali nějaké dokumenty,“ uvedl Snowden. Dodal, že nemá ani kopie materiálů, jež na jaře předal novinářům z listů Guardian a Washington Post poté, co se před americkými úřady ukryl v Hongkongu. „Neposloužilo by to veřejnému zájmu,“ poznamenal k tomu Snowden.

Před Číňany údajně během pobytu dokumenty chránil, k čemuž mu pomohly zkušenosti, které získal jako analytik pracující pro americké tajné služby.

Snowden v rozhovoru, který s ním Timesy vedly v rozmezí několika dnů prostřednictvím šifrovaných zpráv na internetu, zopakoval, že vyzrazením programu sledování služby NSA jednal v nejlepším zájmu své země a jejího lidu. Vzbudil veřejnou debatu, které bylo podle jeho názoru třeba, a pomohl tím národní bezpečnosti USA. „Tajné pokračování těchto programů představuje mnohem větší nebezpečí než jejich odhalení,“ řekl.

Související témata

Edward Snowden

Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP a Reuters

Foto: WikiLeaks

Snowdenovi hrozí ve vlasti obvinění ze špionáže. Rusko mu udělilo azyl na jeden rok počátkem srpna, kam třicetiletý Američan dorazil z Hongkongu. Chtěl pokračovat do Latinské Ameriky, ale americké úřady mu zrušily platnost pasu a on zůstal na několik týdnů bezprizorní v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremetěvo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků