Hlavní obsah
Zdi a věže Kremlu v ruském hlavním městě Moskvě. Ilustrační foto Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Zachování dohody o raketách? Rusko mluví o možnosti vzájemných inspekcí s USA

Rusko je ochotné jednat se Spojenými státy o vzájemných inspekcích, aby zachránilo smlouvu o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF). Uvedlo to v pátek ruské ministerstvo zahraničí.

Zdi a věže Kremlu v ruském hlavním městě Moskvě. Ilustrační foto Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Zachování dohody o raketách? Rusko mluví o možnosti vzájemných inspekcí s USA

Moskva ale kategoricky vylučuje, že by se inspekce týkaly jen Ruska, řekl podle agentury Ria Novosti Vladimir Jermakov z ruského ministerstva zahraničí.

Spojené státy Moskvu obviňují z toho, že porušuje pravidla INF, když od poloviny minulého desetiletí vyvíjela, testovala a i rozmístila systém označovaný jako Novator 9M729 nebo SSC-8. Washington varuje, že od smlouvy INF odstoupí.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo 4. prosince uvedl, že USA přestanou plnit podmínky smlouvy za dva měsíce, pokud do té doby nezmění Rusko svůj přístup ke smlouvě a nezačne její podmínky plnit také.

Smlouva INF z roku 1987 zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely s dosahem 500 až 5500 kilometrů.

V postoji Američany podpořily na začátku prosince i další země NATO včetně České republiky. Ruský systém podle NATO představuje výrazné riziko pro euroatlantickou bezpečnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků