Hlavní obsah
Vyjednavač Michel Barnier (vpravo) a jeho britský protějšek David Davis. Muži, kteří mají dojednat rozchod Británie s Evropou. Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP

Začala jednání o brexitu

V Bruselu začaly rozhovory o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Michel Barnier, který je povede za EU, před jejich začátkem uvedl, že v pondělí by měly být nejprve dojednány priority a časový rozvrh diskusí.

Vyjednavač Michel Barnier (vpravo) a jeho britský protějšek David Davis. Muži, kteří mají dojednat rozchod Británie s Evropou. Foto: Virginia Mayo, ČTK/AP
Začala jednání o brexitu

V první řadě je podle Barniera třeba zabývat se nejistotami, které brexit představuje pro občany, pro ty, kdo mají z politik EU užitek, ale také pro situaci na irských hranicích.

Britský vyjednávač David Davis prohlásil, že s EU hodlá dohodnout nové, hluboké a zvláštní partnerství mezi Británií a jejími evropskými přáteli a spojenci.

"Je toho víc, co nás spojuje, než toho, co nás rozděluje," upozornil Davis. Jednání podle něj začínají v pozitivním a konstruktivním tónu, řekl britský vyjednávač poté, co si před kamerami a fotoaparáty potřásl rukou se svým protějškem z EU v bruselském sídle Evropské komise.

Vítej, Davide

"Vítej, Davide. Dnes zahajujeme vyjednávání o spořádaném odchodu Spojeného království z Evropské unie," přivítal Barnier, někdejší francouzský politik a eurokomisař, svého britského partnera a protihráče.

Uvedl, že o výsledcích pondělního jednacího kola bude později v týdnu informovat prezidenty a premiéry 27 zemí EU na summitu v Bruselu. Rád by jim prý řekl, že začátek vyjednávání byl "konstruktivní".

Britové o svém odchodu z Evropské unie rozhodli těsným výsledkem referenda skoro před rokem. Londýn ale formálně svůj záměr odejít oznámil ostatním unijním zemím až letos na konci března, vyjednávat se začalo až nyní, po britských parlamentních volbách. Británie by se mimo EU měla ocitnout dva roky od oficiálního oznámení o odchodu, tedy na jaře 2019.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků