Hlavní obsah
Papež Benedikt XVI. na archivním snímku Foto: Alessandro Bianchi, Reuters

Za zneužití dětí zbavil papež Benedikt XVI. kněžství na 400 duchovních

Nyní emeritní papež Benedikt XVI. zbavil v letech 2011 a 2012 kněžství téměř 400 duchovních kvůli zneužívání dětí, což je více než dvojnásobný počet oproti rokům 2008 až 2009. Podle agentury AP to uvádí dokument Vatikánu připravený pro čtvrteční jednání ve výboru OSN pro práva dítěte, před nímž arcibiskup Silvano Tomasi hájil katolickou církev v otázce zneužívání dětí.

Papež Benedikt XVI. na archivním snímku Foto: Alessandro Bianchi, Reuters
Za zneužití dětí zbavil papež Benedikt XVI. kněžství na 400 duchovních

Podle AP nová statistika ukazuje výrazný nárůst odebírání kněžství v letech 2011 až 20012 oproti rokům 2008 až 2009, kdy o kněžský talár přišlo přes 170 kněží.

Právě tehdy podle AP Vatikán poprvé poskytl detaily k počtu duchovních, kteří byli kvůli tomuto skandálu zbaveni svého kněžství. Předtím zveřejnil pouze počet případů sexuálního zneužívání duchovními, o nichž se dozvěděl.

Tomasi při slyšení před výborem v Ženevě prohlásil, že tyto činy nemohou být nikdy ospravedlněny. Důležité je podle něj také zjistit pravdu o tom, co se v minulosti stalo, aby se to už nikdy nemohlo opakovat. [celá zpráva]

Zástupci Vatikánu rovněž orgánu OSN sdělili, že uvítají jakékoli jeho podněty k realizaci náležitých opatření.

Opatrná spolupráce

Vatikán přitom nemá s tímto výborem OSN právě nejvřelejší vztahy. Loni v prosinci mu odmítl poskytnout informace o církevním vyšetřování sexuálního zneužívání dětí duchovními. Svůj postoj zdůvodnil tím, že tyto případy považuje za důvěrné, nicméně je ochoten spolupracovat v procesních záležitostech.

V odpovědi na ožehavé otázky, které loni v červenci výbor položil, Vatikán uvedl, že tyto informace nehodlá zveřejňovat a spolupracovat chce jen s úřady činnými v trestním řízení jednotlivých zemí, kde ke zločinům došlo.

Zneužívání dětí katolickými kněžími v minulých desetiletích bylo odhaleno v mnoha státech světa od Evropy, přes Ameriku až po Austrálii. Vatikán v minulosti odhadl, že tyto činy páchalo 1,5 až pět procent kněží.

Podle propočtů britského deníku The Guardian by to znamenalo, že je měli na svědomí tisíce až desetitisíce duchovních po celém světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků