Hlavní obsah
Salah Abdeslam Foto: Belgian Interior Ministry

Za teroristické útoky v Paříži bude souzeno 20 lidí

Vyšetřovací soudci ve Francii rozhodli soudit dvacet lidí za teroristické útoky v Paříži z listopadu 2015, při nichž zemřelo 130 lidí. Mezi obžalovanými je i Salah Abdeslam, který je považován za jediného přeživšího z útočníků. Oznámila to v pondělí francouzská prokuratura, kterou citovala agentura AFP. Termín procesu ještě nebyl stanoven, podle médií by ale mohl začít v roce 2021.

Salah Abdeslam Foto: Belgian Interior Ministry
Za teroristické útoky v Paříži bude souzeno 20 lidí

Z nyní obviněné skupiny dvaceti lidí, spojovaných převážně s přípravou útoků, jich je podle AP jedenáct ve vězení, tři jsou v domácím vězení a po šesti je vyhlášeno mezinárodní pátrání. U třech z nich včetně domnělého strůjce útoku, Belgičana marockého původu Oussamy Atara, který operaci řídil ze syrské Rakky, se podle AP předpokládá, že zahynuli. Uvádělo se, že Atar byla zabit na počátku roku 2018, ale jeho smrt nebyla potvrzena.

Souzení se, až na Abdeslama, na atentátech v Paříži přímo nepodíleli, pouze je pomáhali zorganizovat nebo financovat či pomáhali útočníkům prchnout.

Francouzská policie při zásahu u klubu Bataclan v centru Paříže

Foto: Christian Hartmann, Reuters

Skupina deseti těžce ozbrojených teroristů napojených na Islámský stát v listopadu 2015 zaútočila v hudebním klubu Bataclan, u stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis a v ulicích francouzského hlavního města. Kromě Abdeslama všichni teroristé zahynuli, buď na sobě odpálili nálož, nebo je zastřelili policisté.

Salah Abdeslam, jediný přeživší člen teroristických komand, byl předloni v Belgii odsouzen k dvaceti letům kvůli střelbě na policisty v bruselské čtvrti Forest během protiteroristické razie. Nyní je ve vězení ve Francii, kde čeká na proces.
Stejná buňka, která zaútočila v Paříži, spáchala v březnu 2016 atentáty v Bruselu, kdy zabila 32 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků