Hlavní obsah
V pozadí pařížská obchodní čtvrť La Defense, v popředí Vítězný oblouk Foto: Charles Platiau, Reuters

Výsledky posledních průzkumů před nedělními prezidentskými volbami ve Francii potvrzují minimální rozdíly mezi čtyřmi hlavními kandidáty. Podle informace agentury AFP je rozdíl mezi prvním a posledním z favorizované čtveřice jen kolem pěti procent.

V pozadí pařížská obchodní čtvrť La Defense, v popředí Vítězný oblouk Foto: Charles Platiau, Reuters
Výzkumy ve Francii na jasného favorita neukazují

Centrista Emmanuel Macron by měl podle francouzské agentury získat podle souhrnu různých v pátek zveřejněných průzkumů 23 až 24,5 procenta hlasů. Druhá Marine Le Penová 22 až 23 procent a třetí pravicový kandidát François Fillon 19 až 21 procent. Na čtvrtém místě je reprezentant levice Jean-Luc Mélenchon s podporou 18 až 19,5 procenta hlasů.

Předpovědi volebních výsledků podle AFP komplikují nejen těsné výsledky průzkumů veřejného mínění. Velkou otázkou je i volební účast, vysoké procento nerozhodnutých voličů a vliv čtvrtečního teroristického útoku v Paříži. Analytici tak nedokážou odhadnout, kdo se nakonec o prezidentský úřad utká ve druhém kole naplánovaném na 7. května.

Ve volbách budou moci Francouzi vybírat z celkem jedenácti kandidátů. Předvolební kampaň skončila v pátek v noci a v sobotu už politici nesmějí veřejně vystupovat. Stejně tak již nesmějí být zveřejňovány výsledky průzkumů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků