Hlavní obsah
Východ Turecka postihlo zemětřesení. Foto: Stringer, Reuters

Východ Turecka zasáhlo zemětřesení

Při zemětřesení o síle 6,8 stupně, které zasáhlo východní Turecko, přišlo o život nejméně 14 lidí, napsala agentura DPA. Otřesy zasáhly městečko Sivrice, kde se zřítilo několik budov, uvedl ministr vnitra Süleyman Soyla.

Východ Turecka postihlo zemětřesení. Foto: Stringer, Reuters
Východ Turecka zasáhlo zemětřesení

Země se začala třást ve 20:55 místního času (18:55 SEČ) poblíž Sivrice na břehu jezera Hazar v provincii Elazig. Hypocentrum se nacházelo v hloubce 6,7 kilometru. Seismologické centrum v Istanbulu sílu otřesů předběžně odhadlo na 6,5 stupně, americký geologický ústav USGS naměřil 6,7 stupně.

Turecká vládní agentura pro katastrofy a mimořádně situace (AFAD) nakonec oznámila, že otřesy dosáhly 6,8 stupně. Zemětřesení bylo patrné také v některých částech sousedící Gruzie a Arménie.

První informace hovoří o čtyřech obětech.

Foto: Stringer, Reuters

Po prvním zemětřesení následovala vlna několika následných otřesů, přičemž nejsilnější dosáhly 5,4 a 5,1 stupňů.

Ministr Soylu v televizi uvedl, že záchranáři se snaží vyprostit přeživší z trosek budov. V oblasti jsou pro případ potřeby připraveni vojáci, sdělil ministr obrany Hulusi Akar, který dříve informoval, že oběti mohou být i v odlehlejších venkovských lokalitách.

Turecko leží na rozhraní několika litosférických desek a probíhá jím několik zlomů, zemětřesení tu proto jsou častá. Jedno z nich tuto středu zasáhlo západ země. Mezi jednu z největších tureckých katastrof patří otřesy z roku 1999, které postihly město Izmit nedaleko Istanbulu. V regionu tehdy zemřelo 17 tisíc lidí a o střechu nad hlavou přišlo zhruba půl milionu obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků