Hlavní obsah
Cesta vedoucí k údajnému převýchovnému táboru v provincii Sin-ťiang Foto: Profimedia.cz

Vy máte převýchovné tábory taky, brání se Čína kritice ze Západu

„Deradikalizační centra”, do kterých Peking umisťuje muslimské Ujgury, se údajně výrazně neliší od těch, které mají na svých územích Spojené státy, Británie nebo Francie. Myslí si to čínský velvyslanec při Evropské unii Čang Ming. Kanadský parlament či americká diplomacie v souvislosti s čínskými převýchovnými tábory mluví o genocidě.

Cesta vedoucí k údajnému převýchovnému táboru v provincii Sin-ťiang Foto: Profimedia.cz
Vy máte převýchovné tábory taky, brání se Čína kritice ze Západu

Podle Minga jsou převýchovné tábory efektivním nástrojem boje proti terorismu. „Státy jako USA, Británie a Francie vybudovaly deradikalizační centra nebo převýchovná centra. Čínská opatření se od těch jejich nijak neliší,” řekl velvyslanec.

Zmíněné západní státy tato střediska (respektive deradikalizační programy) v rámci prevence terorismu opravdu využívají, fungují ale spíš na bázi jakéhosi „odvykacího” centra a podle dostupných informací v nich nebyly zaznamenány případy porušování lidských práv.

Ve stovkách převýchovných táborů v provincii Sin-ťiang na západě Číny, které se oficiálně jmenují Střediska pro profesní přeškolování, je podle odhadů až milion muslimských Ujgurů určených k převýchově.

Zbylých až devět milionů, kteří žijí v provincii Sin-ťiang, žije pod přísným dohledem sledovacích systémů a všudypřítomné tajné policie. Je faktem, že se příslušníci ujgurské menšiny v minulosti dopustili teroristických útoků. Čínské úřady se nyní snaží jejich kulturu vyhladit.

V posledních měsících přibývá čím dál větší počet šokujících svědectví z táborů, zejména o nucené sterilizaci a systematickém znásilňování ujgurských žen. Na základě toho přistoupil kanadský parlament a americké ministerstvo zahraničí k prohlášení, ve kterém čínské zacházení s Ujgury označuje za genocidu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků