Hlavní obsah
Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: ČTK/AP

Volný pohyb z EU skončí v březnu 2019, ujistila Mayová

Volný pohyb občanů Evropské unie ve Velké Británii skončí v březnu 2019, kdy se království ocitne mimo EU. V pondělí to zopakoval mluvčí britské premiérky Theresy Mayové.

Britská premiérka Theresa Mayová. Foto: ČTK/AP
Volný pohyb z EU skončí v březnu 2019, ujistila Mayová

„Volný pohyb skončí v březnu 2019. Už jsme zveřejnili návrhy týkající se práv občanů a ministryně vnitra minulý týden řekla, že po březnu 2019 bude zaveden registrační systém pro občany ze zemí EU,“ potvrdil mluvčí Mayové. Dodal, že další aspekty imigračního systému po brexitu budou představeny v brzké době. Ujistil však, že by bylo scestné spekulovat, že „volný pohyb bude pokračovat jako dosud“.

Britský deník The Independent hodnotí ujišťující výrok jako výraz snahy skoncovat s rozepřemi mezi vládními ministry ve věci brexitu. List upozornil, že jednu skupinu vede ministr financí Philip Hammond, který by chtěl nastavit vztahy s EU podobné těm dosavadním, přičemž hovoří o tříleté přechodné době po březnu 2019, zatímco druhá skupina s těmi, kdo brexit od počátku hlasitě prosazovali, požaduje více britské kontroly.

Garance práv občanů, kteří už v hostitelské Británii nebo naopak v některé zemi EU žijí a pracují, je prioritou vyjednavačů obou stran, ačkoliv poslední rozhovory se soustředily na otázky finančního vyrovnání. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků