Hlavní obsah
Virus zika pod mikroskopem Foto: Handout, Reuters

Virus zika už je v Německu, zaznamenali hned pět případů

Nákazu virem zika, který způsobuje mikrocefalii, tedy zakrnění mozku u novorozenců, zaznamenalo už i Německo. Tamní lékaři od října loňského roku evidují pět případů. V pátek to podle agentury Reuters oznámilo německé ministerstvo zdravotnictví.

Virus zika pod mikroskopem Foto: Handout, Reuters
Virus zika už je v Německu, zaznamenali hned pět případů

Nejméně dva Němci se nakazili na konci loňského roku při své cestě na Haiti, potvrdil serveru The Local lékařský Institut Roberta Kocha.

Virus se šíří z Jižní Ameriky. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí varovala, že se nejspíše rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde se druh komára  Aedes aegypti přenášejícího tento virus nevyskytuje. Tito komáři jsou také přenašeči horečky dengue. [celá zpráva]

Několik případů zaznamenaly také Velká Británie a Dánsko. [celá zpráva]

Podezření na virus vyšetřovali i ve Finsku.

Virus zika představuje vážné riziko zejména pro těhotné ženy, u nichž po nákaze může dojít k poškození mozku novorozence.

Ministerstvo zdravotnictví ČR proto nedoporučuje těhotným ženám, aby cestovaly do ohrožených oblastí. [celá zpráva]

Související téma:

Desetiletý chlapec drží svého dvouměsíčního bratra, který se narodil s mikrocefalií.

Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

Příznaky nemoci jsou obvykle spíše mírné, choroba se může projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů či zánětem spojivek. Tyto příznaky trvají asi sedm dní. Inkubační doba nemoci je tři až 12 dní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků