Hlavní obsah
 

Videozáznam mučení gruzínských vězňů vyhnal do ulic tisíce lidí

Gruzie ve středu zažila silné protesty kvůli videu zachycujícím brutální mučení vězňů v tbiliské věznici Gldani. Záznam zabavený v kanceláři bezpečnostního referenta věznice odvysílaly dvě televizní stanice. Do ulic Tbilisi vyšly tisíce lidí. Ministerstvo vnitra uvedlo, že video bylo zinscenováno a natočeno na žádost opozice, aby se tak zdiskreditovala vláda.

 
Videozáznam mučení gruzínských vězňů vyhnal do ulic tisíce lidí

Tisíce lidí v gruzínské metropoli Tbilisi demonstrovaly proti mučení vězňů. Video zobrazující případy nezákonného postupu vězeňských strážců v úterý zabavili policisté. Večer je odvysílaly dvě televize. Skandál, který propukl nedlouho před parlamentními volbami, vyvolal vlnu propouštění v gruzínské vězeňské správě.

Rozhořčení demonstranti v ulicích Tbilisi

Foto: David Mdzinarishvili, Reuters

Video, které pořídili sami bachaři, zobrazuje případy bití a znásilňování vězňů násadou od koštěte a obušky. Některé obrázky na svém webu publikovalo gruzínské ministerstvo vnitra, většina záběrů ale podle ministerstva není vhodná ke zveřejnění. Krátce po propuknutí skandálu bylo vedení gldanské věznice propuštěno, tři lidé byli zatčeni a ve středu podala demisí ministryně pro správu věznic Chatuna Kalmachelidzová.

Demonstranti v ulicích Tbilisi s transparenty Znásilni mě a Jdi ojet sám sebe.

Foto: David Mdzinarishvili, Reuters

Ministerstvo vnitra ovšem uvedlo, že tři zaměstnanci věznice byli zatčeni proto, že nechali natočit video se zinscenovaným týráním, aby zdiskreditovali současnou vládu. Mučení v gldanské věznici zorganizoval a nechal natáčet na video Tamaz Tamazašvili, který je stoupencem opoziční koalice Gruzínský sen. Zadrženým podle policie zaplatil opoziční předák, miliardář Bidtzin Ivanišvilli, který stojí v čele Gruzínského snu. Ten popřel, že by si video objednal.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Po odvysílání videa s brutálním zásahem dozorců vyšli do ulic demonstranti

Video: Reuters

Ve zvláštním prohlášení k národu se k události vyslovil prezident Saakašvili. Prohlásil, že je jednáním bachařů otřesen. Osobně se zasadí o to, aby viníci byli přísně potrestáni.

Demonstrace v Tbilisi pokračují i ve středu.

Foto: David Mdzinarishvili, Reuters

Část záběrů odvysílaly dvě gruzínské televizní stanice. Reportéři tvrdí, že záběry získali od bývalého zaměstnance gldanské věznice, který uprchl do Belgie.

Po reportáži vyšly v Tbilisi, ale i v Kutaisi, Batumi, Poti, Zugdidi a dalších městech do ulic tisíce rozhořčených lidí, mezi nimi i mnozí příbuzní vězněných v Gldani. Protesty pokračovaly celou středu.

Demonstranti vedení opozičními aktivisty požadovali nekompromisní vyšetření skandálu a potrestání viníků. Hrozili, že v opačném případě sesadí vládu i prezidenta Michaila Saakašviliho.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků